Bár nem csupán hat böngészőbővítményről derült ki, hogy serényen gyűjti az adatokat a felhasználókról, ezek azonban különösen népszerűek, és sok millióan használják őket. Pontosabban csak használták, mert mind a Google, mind a Mozilla deaktiválta a hírbe hozott bővítményeket.
Jó néhány népszerű böngésző-bővítmény gyűjti az adatokat a felhasználókról, hogy azután az információkat értékesítse. Például, hogy ki milyen oldalakat látogat, sőt akár azt is, hogy milyen fényképeket néz meg.
A The Washington Post számos ilyen bővítményről tud, azonban hatot érdemes kiemelni ezek közül, ugyanis ezeket a kiegészítőket sok millióan letöltötték és használják. Ezek a bővítmények: a Hover Zoom (egyszerűen nagyíthatók a netes képek), a SpeakIt (szövegek beszéddé alakítása, hat nyelven, 1,4 millióan használják), a Super Zoom (nagyításra használható bővítmény, de már korábban eltávolította a Google és a Mozilla), a SaveForm.net Helper (fájlok letöltése például a YouTube-ról, a Facebookról, a Vimeóról, a SoundCloudról stb.), a FairShare Unlock (Chrome- és Firefox-kiegészítés: ingyenese lehet vele elérni prémium tartalmakat), valamint a PanelMeasurement (piacikutatási felmérések megtalálásában segít). Valamennyi bővítmény elérhető (volt) Chrome-ra, kettő pedig Firefoxra. Összességében több mint négymillióan használják ezeket.
A Washington Post arra is rámutatott, hogy az említett bővítmények adatvédelmi feltételeiben annyi azért szerepel, hogy felhasználói adatokat gyűjthetnek, illetve a PanelMeasurement és a FairShare Unlock kifejezetten állította, hogy a felhasználó böngészési tevékenységéről is gyűjt adatokat, a bővítményeket jegyző DDRM cég fejlesztői ezért nem is értik a letiltást. Ugyanis mind a Google, mind a Mozilla deaktiválta már a szóban forgó bővítményeket, miután a Washington Post értesítette őket.
Ezzel azonban még messze nem oldódott meg a gond, mindez – a Washington Post szavaival élve – csak a jéghegy csúcsa. Az Észak-Karolina Állami Egyetem kutatói a közelmúltban megvizsgálták, hogy 180 ezer Chrome-kiterjesztés esetében mennyiből kerülnek ki adatvédelmi szempontból érzékeny adatok. 3800 ilyen kiterjesztést találtak, és ezek közül a tíz legnépszerűbbnek több mint 60 millió felhasználója van. Persze sokuknál nincs szó rosszindulatú tevékenységről, azonban a lehetőség ott rejlik valamennyiben, hogy bármikor értékesítse a felhasználói adatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.