Tech hvg.hu 2019. július. 18. 08:03

Eltűnhet 2040-re a rák és a cukorbetegség?

A digitális transzformáció minden szektorra, így az egészségügyre is jelentős hatással lesz, amelynek hagyományos szereplői nem biztos, hogy készen állnak a változtatásra, azonban az új belépők és a fogyasztók által használt technológia kikényszeríti azt – olvasható a Deloitte tanácsadócég jelentésében.

A Deloitte tanulmányának egyik megállapítása szerint az egészségügyben jelentős változás lesz, hogy az ember fogyasztóként a középpontba fog kerülni, és saját adatairól rendelkezhet majd. Emellett az ellátórendszerek összekapcsolása és az adatáramlás lehetővé fogja tenni a betegségek megelőzésére való fókuszálást, így a változások hatására a hangsúly elsősorban a személyre szabott egészségügyi kezeléseken és a well-beingen (jólléten) lesz.

Az orvostudomány fejlődése és a hatékonyabb megelőzés következményeként 2040-re a gyermekbénulás mellé a rák és a cukorbetegség is felkerülhet a legyőzött betegségek listájára – vélik az elemzők. Ha minden megbetegedés és fertőzés teljes felszámolására nem is lesz képes a tudomány, a technológia az adatok révén képes lesz arra, hogy ezeket korábban azonosítsa, proaktívan beavatkozzon, megértse terjedésüket, és segítsen az embereknek hatékonyan és aktívan fenntartani jóllétüket.

MI-re jó az MI?

2040 ugyan nagyon közelinek tűnik, de a Deloitte szerint a felgyorsuló digitális transzformáció hatására teljesen új világ alakul ki húsz éven belül. A szakértők abban nagyjából egyetértenek, hogy a változás előidézői a mesterséges intelligencia (MI) és a biztonságos nyílt platformok közötti adatcsere lesznek, amelyben a mesterséges intelligenciának és a holisztikus rendszereknek jelentős szerep jut. A mesterséges intelligencia használata az egészségügyi ágazatban várhatóan gyorsan növekszik majd, 2021-ig 40 százalékos éves ütemben 6,6 milliárd dollárra, a 2014-es mintegy 600 millió dollárról.

AFP

Az MI-motorok többféleképpen is részt vehetnek az egészségügyi folyamatokban. A Deloitte jelentése sorolja a lehetséges módozatokat: küldhetnek automatikus figyelmeztetést a betegeknek a gyógyszerük bevételéről, de ki tudják szűrni a magas egészségügyi kockázatú embereket is, akik számára már személyre szabott kezelési tervet is összeállíthatnak, figyelembe véve az egyénre jellemző egyedi tulajdonságokat és környezeti tényezőket is. Ma még komoly korlátot jelent a kezelésekben a földrajzi távolság, amelynek lebontásában is fontos szerepe van a technológiának: az eddig limitált hozzáférés az új eszközök segítségével elérhetővé válik a betegek és specialisták számára is.

Rá sem fogunk ismerni

A Deloitte tanulmánya szerint a vizsgált szektorokra jellemző, hogy az innováció hatására fundamentális változások hétévente következnek be. Mire elérünk 2040-re, a fogyasztók is egyre inkább megszokják és kihasználják a technológia nyújtotta lehetőségeket. A változás alátámasztásához a Deloitte saját adatait idézi, melyek szerint 2018-ra a fitnesz és az egészségfejlesztési célok mérésére szolgáló eszközök használata a 2013-as adatokhoz képest évi 17 százalékról 42 százalékra emelkedett.

Az előrejelzés szerint a mai általános felfogáshoz képest nem kis változás lesz az is, hogy

az egészség fogalma magába foglalja majd a mentális, szociális, érzelmi, fizikai és spirituális egészséget is.

"2019 és 2040 között három innovációs ciklus ér majd véget, melyek mindegyike az előzőre építve írja felül és változtatja meg az addigi folyamatokat. Míg a változások érzékelése lineáris, vagyis a szemlélőnek egyenletes felívelésnek tűnik, a valóságban exponenciális a fejlődés, ahogy a hagyományos szereplők próbálják tartani az új belépők diktálta ütemet" – mondta Tancsa Zoltán, a Deloitte Technology Fast 50 hazai programvezetője.

Az egészségügy területén új szolgáltatások vannak kialakulóban, köszönhetően például az olyan cégek megjelenésének, mint az Amazon, a Google vagy az Apple, akik át akarják alakítani a piacot és újraértelmezni az egészségügyet. Tancsa Zoltán várakozásai szerint a Deloitte Technology Fast 50 programjában is egyre jelentősebb számban vesznek majd részt az egészségügyet átformáló vállalkozások.

Ha tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.