Kacsintó nőt, zakóban-kalapban tapsoló férfit és ártatlanul néző kutyát is "felnőtt meztelenség és szexuális tevékenység" körébe tartozó tartalomnak ítél időnként a Facebook rendszere. Ha valaki túl sok ilyen gyanút bírál felül, akár a csoportja is bánhatja.
Csütörtök esti cikkünkben mutattuk be, hogy milyen komoly elemzésnek vetnek alá a Facebook algoritmusai minden fotót, amit feltöltünk a közösségi oldalra. Ahogy írtuk, az algoritmus bár mindig kitartóan keres, de nem mindig talál: a mi amatőr képeink közül a legszórakoztatóbb, bár ártatlan mellényúlás az volt, amikor a "cipők és túra/szabadtéri” jelenséget vélte felismerni a (beltéri és teljesen lábbelimentes) lépcsőházi csendélet esetében.
Olvasónk, Endre saját példájával hívta fel figyelmünket arra, hogy a Facebook képelemző algoritmusának tévesztése milyen – kevésbé vicces – következményekkel járhat. A rendszer ugyanis ártatlan képeket jelöl meg a felhasználói szabályzattal ellentétes tartalomként.
Endre állítja, korábban az integető Forrest Gump-képre is bejelzett már a rendszer.
Mindez első látásra csak apró kellemetlenséghez vezet, ahogy a képernyőképekből látható, ilyenkor a csoport adminisztrátoraira bízza a Facebook, hogy – az algoritmus gyanúját felülbírálva – engedélyezik-e a tartalom megjelenését. Ám ha túl sokszor engedélyeznek Facebook képelemző algoritmusa által problémásnak ítélt tartalmakat a csoport adminisztrátorai, egy idő után a következő üzenet fogadhatja őket.
Endre szerint a Facebook figyelmeztetése nem levegőbe beszélés. Azt mondja, a túlbuzgó algoritmus(ok) miatt veszített már el csoportot.
Hasonló tévesztések egyébként nem ritkák. Arra is volt példa, hogy a Google egy afroamerikai párt gorillákként azonosított, majd egy kerítés mögött álló ázsiai férfira mondta azt, hogy ló. Volt, hogy a Facebook pornónak nézett egy madarat, ezért letiltott egy karácsonyi képeslapot. Korábban egy mesehős szobráról készült fotót nem engedett feltölteni a rendszer, kicenzúrázták a világ egyik leghíresebb fotóját – amiért később elnézést kértek és visszatettéka Facebookra –, valamint egy, a mellrák veszélyeire és a szűrővizsgálatok fontosságára irányuló kampányhoz készült rajzot sem engedtek hirdetésként megjeleníteni. Sőt, már egy római istenség szobráról készült fotót is cenzúrázott az algoritmus.
Olvasónk alaptörténetével a nagy facebookos tiltási hullám közben keresett meg minket. Történetével arra szeretne rávilágítani, hogy a hibás algoritmusok is vezethetnek csoportok feloszlatásához vagy felhasználók tiltásához. Ez utóbbire egyébként a júniusi tiltási hullám kapcsán maga a Facebook is utalt: a közösségi oldal szóvivője szerint bizonyos megosztásokat tévesen értelmezett rendszerük, ezért találták magukat sokan kitiltva a rendszerből. A tévesnek ítélt blokkolásokat a nagy médiaérdeklődést kiváltó ügyben néhány napon belül feloldott a Facebook.
A feloldás óta eltelt közel három hét alatt több olvasónk is jelezte: még mindig nem fér hozzá a fiókjához, melynek blokkolására elmondása szerint nem adott okot.
Ha érdeklik a facebookos fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.