Tech hvg.hu 2019. július. 11. 16:03

Nem bízzák a véletlenre: olyan szoftvert csináltak Észak-Koreában, ami segít terjeszteni az ideológiát

A Chongseo névre keresztelt szoftvert egyelőre a párttagok és a munkások használják, de a tervek szerint az egész országra kiterjesztik.

Egy diktatúrában alapvető "követelmény", hogy az ideológiai képzést mindenki megkapja. Nincs ez másként Észak-Koreában sem, ahol a jelek szerint ezen a téren is igyekeznek "haladni a korral": olyan szoftvert fejlesztettek, ami segít az államnak az ideológia terjesztésében – írja a BBC az észak-koreai pártlap, a Rodong Sinmun alapján.

A Chongseo 1.0 névre keresztelt szoftver az ország alapítója, Kim Ir Szen, valamint utódja, Kim Dzsongil írásait tartalmazza. A beszámoló szerint a program leginkább egy elektromos könyv formájában kiadott enciklopédiához hasonlít, ami az írások mellett anekdotákat is tartalmaz. A szoftver többféle eszközön és platformon is képes futni, így például működik Windows, valamint az állam által fejlesztett Linux alapú Red Star alatt is.

KCNA

De már fejlesztik a Chongseo 2.0-t is, amiben olyan funkciók lesznek, mint

a hangos felolvasás.

A Rodong Sinmun Kim Ir Szen halálának éfordulója alkalmából nemrég arról írt, hogy a népnek meg kell próbálnia még jobban elsajátítania a nagy vezető tanait. A BBC szerint azonban más állhat a szoftverfejlesztés hátterében.

A programmal a kormány megpróbálja visszaszorítani a külföldről érkező hatásokat, amelyek a technológia terjedésével egyre jobban behatolnak az országba. A hírek például pendrive-okon keresztül érkeznek az országba, ami ellen nagyon nehezen tud küzdeni a hatalom.

Nemrég az észak-koreai híradót modernizálták, hogy emberközpontúbb legyen.
Észak-Koreai Állami Televízió

Észak-Korea célja ezért az, hogy a technológiát a kormány szolgálatába állítja, és megpróbál azon keresztül hatással lenni a lakosokra. Az ideológiát elsősorban a párttagok és a munkások körében terjesztik, de hamarosan az egész országra kiterjeszthetik a szoftver használatát.

A 25 milliós országban a becslések szerint jelenleg 6 millió okostelefont használnak. Észak-Korea saját készüléket gyárt – igaz, kínai alkatrészekből –, amelynek legfrissebb verziója a Pyongyang 2425, ez áprilisban debütált. A mobilban van wifi, vezeték nélküli töltési technológia és arc alapú azonosítás is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.