Tech MTI / hvg.hu 2019. július. 08. 14:03

Az elbutult emberektől el kell venni a kutyát, de ennek a robotnak örülni fognak

Alzheimer-kórral és a demencia (időskori elbutulás) egyéb formáival küzdő emberek számára fejlesztenek élethű robotkutyát Kaliforniában.

A Los Angeles-i Tombot a világhírű Muppet-bábfigurák néhai megalkotója, Jim Henson vállalatával, a Jim Henson's Creature Shoppal együttműködve alkotta meg a Jenny névre keresztelt robot labradorkölyköt, amelynek mozdulatai egy igazi kutya mozgását idézik. Ez az újdonsága is. Hiszen a Sony már 1999-ben előrukkolt a robotkutya ötletével, ám mesterséges intelligenciára épülő Aibo robotnak néz ki és úgy is viselkedik – a Jenny fejlesztői jobban törekedtek az élethűségre.

Tombot

Az emberi érintésre reagáló robotkutya, amely egyelőre csupán prototípus, nem képes sétálni, hanem egy kiságyban "fekszik", mozgatja a fejét, morog és csóválja a farkát. A robot mozgását 16 motor irányítja és szenzorok révén reagál a hangparancsokra, valamint érzékeli az emberi érintést. Megalkotói szerint a robot mozdulatai elég élethűek ahhoz, hogy társként szolgáljon a demenciával élők számára, akik állapotukból adódóan nem tudnak megfelelően gondoskodni egy élő állatról.

[Egereknél már működik: sikerült visszafordítani az agy hanyatlását]

Jenny nemrég mutatkozott be a kaliforniai Thousand Oaks egyik idősek otthonában, ahol a bentlakók egy része demenciával vagy az emlékezőképességet érintő egyéb betegségekkel küzd. "A kutya nagyon interaktív, csóválja a farkát, reagál, ha szólnak hozzá" – mondta Caroline Gibson, az intézmény szóvivője, hozzátéve, hogy a Jennyvel való foglalkozás mosolyt csal a bentlakók arcára és oldja a szorongásukat.

A Tombot tulajdonosában, Tom Stevensben 2011-ben született meg a robotkutya gondolata, amikor édesanyjánál Alzheimer-kórt diagnosztizáltak. "A kezdetekben átélt nehéz napok közül messze az volt a legszörnyűbb, amikor el kellett vinnem a kutyáját" – mondta Stevens, felidézve, hogy a kétéves goldendoodle elkezdett agresszíven viselkedni édesanyja gondozójával. Hasonló, elvevős esetekre fordítva is sor kerülhet, a demens emberek egy idő után ugyanis nem biztos, hogy megbízhatóan képesek ellátni egy hús-vér háziállatot.

Az ötletből hónapokon belül elkészülhet a termék végleges változata: a Tombot tervei szerint a robotkutya 2020-ban kerül kereskedelmi forgalomba.

Ha érdeklik a robotok, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?