Tech hvg.hu 2019. június. 25. 13:33

Kibertámadás érte a NASA-t, adatokat is loptak tőlük

Emberi mulasztás és a biztonsági protokollok hiánya miatt mintegy 10 hónapon át voltak jelen a kiberbűnözők a NASA Jet Propulsion Laboratory rendszerében.

Súlyos kiberbiztonsági incidenst hozott nyilvánosságra a NASA. A héten közreadott jelentés szerint a kiberbűnözők nagyjából 10 hónapon át férhettek hozzá az amerikai űrügynökség Jet Propulsion Laboratory (JPL) rendszereihez. A támadást egy engedély nélkül a hálózatra között, alig 10 ezer forintos eszköz, a Raspberry Pi miniatűr számítógép tette lehetővé. A hackerek nagyjából 10 hónapon át férhettek hozzá a hálózaton tárolt információkhoz.

Az Übergizmo beszámolója szerint a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) által működtetett pasadenai JPL a Marsra küldött robotok mellett a Szaturnuszhoz és a Jupiterhez küldött űrszondák irányításáért is felelős. A jelentés szerint a miroszámítógép segítségével mintegy 500 megabájt adatot (23 fájlt) sikerült eltulajdonítaniuk a bűnözőknek. Ezek közül legalább két fájl Curiosity marsjáró küldetéséről tartalmazott adatokat. Emellett az sem kizárt, hogy hozzáfétek a Deep Space Network néven ismert hálózat adataihoz is.

A beszámoló szerint a JPL biztonsági protokolljaiban komoly hiányosságok vannak, amely megnehezítik, hogy megakadályozzák, felderítsék vagy épp mérsékeljék a rendszert ért támadásokat.

A problémára válaszul több rendszert is lekapcsoltak a JPL-ről, hogy ezzel vegyék elejét az esetleges további adatvesztésnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Itthon HVG 2025. április. 28. 20:00

Hunyadi: minden, ami fontos, de a sorozatból kimaradt – Fülke

Sorozat készült a törökverő legendájából – a legendából viszont ezer dolog kimaradt. Például az, hogy mi történt Hunyadi János halála után, és miért fordult Szilágyi Mihály a törökökhöz segítségért. Ahogy az is, hogy mi volt Rigómezőn és miért volt bizalmatlan Hunyadival szemben mindenki a Nándorfehérvár előtti időszakban. Lenthár Balázs történésszel Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.