Tech hvg.hu 2019. június. 24. 20:33

Ma küldi fel az űrbe a NASA az új atomórát, amitől sok mindent remélnek a tudósok

Végül nem június 22-én, hanem június 24-én, azaz ma küldheti fel az űrbe azt a szerkezetet a NASA, amely fontos tudományos célokat szolgál. Egy atomóráról van szó, de nem az időt mérik majd vele.

Napok óta különleges eseményre készül a NASA: a SpaceX Falcon Heavy hordozórakétájával terveznek a világűrbe küldeni egy atomórát, amely a jövőbeni űrutazásoknál segítheti a szakembereket.

Az amerikai űrügynökség először június 22-ét jelölte meg az atomóra indítására, de ezt végül két nappal később, június 24-én, tehát ma ejthetik meg. A kilövésre a Kennedy Űrközpontban kerül sor, ha pedig minden rendben megy, ez lesz a valaha készült legpontosabb atomóra, amelyet a világűrbe küldtek.

NASA

A szerkezet nem a klasszikus értelemben vett időmérésre szolgál majd, ennél fontosabb célja van: egyszerűsíti és gyorsítja az űrhajó(k) navigációját, mindemellett a gravitációs mező tulajdonságainak mérésére is felhasználhatják a tudósok.

Az órát ennek megfelelően máshogy építették meg, mint a Földön használt atomórákat, hiszen az űrbe juttatott szerkezetnek számos hatást, például a mágneses háttérsugárzást is ki kell bírnia.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.