Megcsinálták a világ első nukleáris óráját, még az atomóránál is pontosabb lehet
Amerikai kutatók szerint a jövőben a nukleáris órákra támaszkodva lehet pontosan megmondani, egy űrhajónak mi a pozíciója a világűrben.
Amerikai kutatók szerint a jövőben a nukleáris órákra támaszkodva lehet pontosan megmondani, egy űrhajónak mi a pozíciója a világűrben.
Az űrkutatásban is fontos szerep juthat annak az új, rendkívüli pontosságú atomórának, melyet az Egyesült Államokban fejlesztettek.
Miniatűr, karórához hasonló méretű atomórát fejlesztettek ki az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet mérnökei. Ha sikerül kalibrálni, az a most használatos eszközöknél tízszer, vagy akár százszor pontosabbakat eredményezhet.
A kutatók 50 éve alkalmazzák a szökőmásodperceket, 2035-től azonban nem lesz rá szükség.
Idén június 29-én rekordot könyvelt el a bolygónk: a megszokott 24 óra valójában 1,59 ezredmásodperccel rövidebb volt.
A NASA lefuttatta az első tesztet a Deep Space Atomic Clock (DSAC) nevű atomóráján, amit a jövőben az űrhajók fedélzetére is beszerelnének.
A forgási sebesség változása a mindennapi életre nincs kihatással, az érzékenyebb eszközöket viszont zavarhatja.
Végül nem június 22-én, hanem június 24-én, azaz ma küldheti fel az űrbe azt a szerkezetet a NASA, amely fontos tudományos célokat szolgál. Egy atomóráról van szó, de nem az időt mérik majd vele.
Különleges eseményre készül a NASA. Az amerikai űrügynökség, várhatóan június 22-én, a SpaceX Falcon Heavy hordozórakétájával útnak indít egy amerikaifoci-labda méretű szerkezetet, ami nem más, mint egy atomóra.
Az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet fizikusai olyan atomórát fejlesztettek ki, amellyel jelenlegi ismereteink szerint az idő legkisebb egységét is képesek mérni.
A Galileo navigációs programot működtető Európai Űrügynökség hónapok óta vizsgálja, miért nem jár a 18 műhold némelyikén lévő ultrapontos időmérő. Most megtalálták a hibát.
Leállt több atomóra az Európai Unió saját műholdas navigációs rendszere, a Galileo egyes műholdjain, ez azonban nem befolyásolja a szolgáltatás működését – jelentette be szerdán az Európai Űrügynökség (ESA).