Tech MTI 2017. július. 04. 21:01

Megvan, miért álltak le az ultrapontos atomórák

A Galileo navigációs programot működtető Európai Űrügynökség hónapok óta vizsgálja, miért nem jár a 18 műhold némelyikén lévő ultrapontos időmérő. Most megtalálták a hibát.

Az amerikai navigációs rendszer alternatívájaként fejlesztett Galileo minden műholdján négy atomóra működik, kettő rubídiummal, kettő hidrogénnel. Ahhoz, hogy a navigáció jól működjön, műholdanként egy időmérő is elég, a többi három tartalék.

Januárban jött a jelentés, miszerint három rubídiumos és hat hidrogénes óra állt le, egy olyan műholdat találtak, amelyiken két időmérő is meghibásodott. A szakértő azóta nyomozták, hogy mi lehet a meghibásodás oka.

Lucia Caudet szóvivő elmondta, hogy a zavar fő okait megtalálták és intézkedtek, hogy a jövőben ne legyenek hasonló gondok a már űrben lévő műholdak fedélzetén. Az ESA vizsgálata feltárta, hogy a rubídiumos órákban volt egy hibás alkatrész, amely rövidzárlatot okozott. Az is kiderült, hogy a hidrogénes órákkal végzett műveleteket folyamatosan ellenőrizni kell.

A Galileo-program egyébként a mindennapokban is meglehetősen fontos: ez az a rendszer, amit már most használhatunk a GPS leváltására, és sokkal pontosabb is annál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.