Az Adelaide-i Egyetem tudósainak közlése szerint a mintegy 270 millió éve kihalt, a mélytengeri viszonyok közt hatalmasnak számító trilobitára (háromkaréjú ősrákra) a dél-auszráliai Kenguru-szigeten találtak rá, csupán 30 kilométerre Ausztrália partjaitól.
Az újonnan felfedezett faj a Redlichia rex nevet kapta. Harminc centiméteresre is megnőtt, ezzel a kambriumi robbanás legnagyobb trilobitafaja, melyet Ausztráliában találtak. A nagyjából 540-489 millió évvel ezelőtti kambrium földtörténeti időszak során lezajlott hirtelen, gyors faji diverzifikációt nevezi a tudomány kambriumi robbanásnak.
"Úgy döntöttünk, hogy a Tyrannosaurus rexhez hasonlatos nevet adunk neki hatalmas mérete és ijesztő lábai miatt. Ezekkel összezúzta és feldarabolta táplálékát, amelyet gyakran más trilobiták alkottak" – mondta James Holmes, a kutatás vezetője. Ez a hatalmas trilobita rettegésben tarthatta a tengerfenék kisebb teremtményeit, véli a szakértő.
A Journal of Systematic Palaeontology című tudományos folyóiratban bemutatott fosszíliát az Emu-öböl palás agyagjában találták. Ebben a világhírűvé vált üledékes kőzetben több mint 100 kihalt fajt fedeztek már fel. A szakértők szerint különösen ritka, hogy egy trilobita "puha részei", például a csápjai és a lábai is megőrződjenek.
"Érdekes módon az Emu-öbölbeli agyagpalában talált trilobitafajokon, köztük a Redlichia rexen is láthatóak olyan sérülések, amelyeket kagylótörő ragadozók okozhattak" – mondta Diego Garcia-Bellido, az Adelaide-i Egyetem és a Dél-ausztráliai Múzeum munkatársa.
[40 ezer éves farkasfejre bukkantak Szibériában]
A sérült Redlichia rex-példányok és a koprolitok arra utalnak, hogy vagy egy még nagyobb ragadozó fogyasztotta őket – például az Anomalocaris, egy rákszerű lény – vagy pedig az új fajnak kannibalisztikus jellemzői voltak, azaz egymást ették a példányok.
A Redlichia rex példányait a Dél-ausztráliai Múzeumban fogják bemutatni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló lények felfedezéséről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.