A Microsoft nemrég olyan biztonsági résre bukkant a Windows operációs rendszer régebbi verzióiban, ami két évvel ezelőtt emlékezetes pusztítást végrehajtó WannaCry zsarolóvírushoz hasonló fenyegetéshez vezethet.
Nagyjából két évvel ezelőtt, 2017 májusában indult útjára majd söpört végig a világon a WannaCry nevű zsarolóvírus. A rosszindulatú programot – amit arra terveztek, hogy titkosítsa a számítógépeken tárolt adatokat, majd azt csak pénzért cserébe oldották fel – az amerikaiak szerint Észak-Korea terjesztette el, nemrég pedig az is kiderült, a vírus annak eredményeként indulhatott "világhódító" útjára, hogy Kína ellop(hat)ta az NSA titkos fegyverét.
A kártékony program akkor egy olyan sebezhetőséget használt ki a Windowsban, amiről már régóta tudott a Microsoft, és amihez adtak is ki javítást, ám sokan nem frissítették a számítógépüket. Most egy újabb olyan biztonsági rést talált a redmondi cég, ami komoly veszélyforrás lehet a felhasználókra nézve. A közlés szerint a sérülékenység a gépekhez távoli hozzáférést biztosító Remote Desktop nevű szolgáltatásban van, az alábbi Windows-verziókban:
- Windows XP,
- Windows 7,
- Windows Server 2003,
- Windows Server 2008,
- Windows Server 2008 R2.
A Gemius adatai alapján az internetre kapcsolódó hazai gépeknek közel 39 százalékán fut XP vagy 7-es verzió.
A fejlesztők azt javasolják az érintett rendszerek felhasználóinak, azonnal telepítsék a legújabb frissítéseket a számítógépre. Hogy valóban nagy lehet a baj, azt jól mutatja, hogy a Windows XP és a Windows Server 2003 számára már rég nem ad ki frissítéseket a Microsoft, most azonban ezekhez is készítettek. A Windows XP biztonsági frissítését kézzel kell letölteni és telepíteni – innen érhető el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.