5G-teszthálózatot indított Győrben a Telenor. A Széchenyi István Egyetemmel közösen végzett tesztek során Magyarországon először mutattak be a nyilvánosság számára okostelefonon 5G-s videohívást.
Az élő, de zárt hálózattal a Széchenyi István Egyetemen mutatták be egy 5G-vel működő telefonnal az első 5G-videóhívást.
Azért erre az intézményre esett a Telenor választása, mert a távközlés területén jelentős tudással rendelkeznek. Kara Ákos, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára elmondta, hogy az emberek az 5G-től is ugyanazt várják el, mint a 4G-hálózattól.
Hogy megbízható, stabil és megfizethető legyen.
Magyarországon a 4G-hálózat működése a világ első tíz helyezettje között van – tette hozzá. Az 5G-hálózat rendkívül magas letöltési sebességgel működik, valós idejű kommunikációra képes, mert a válaszidő egy milliszekundumra csökken a 4G több száz milliszekundumos idejéhez képest, és akár az óránkénti ötszáz kilométeres sebesség mellett is fenntartja a kapcsolatot a bázisállomásokkal – ismertette.
A Telenor 25 éve indította el Magyarországon a szolgáltatást, a 4G-hálózatot pedig 2010 őszén kezdték el fejleszteni és tesztelni. Azóta mintegy kétszáz milliárd forintot ruháztak a fejlesztésbe. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora azt emelte ki, hogy a győri intézmény volt az első, amelyik a távoktatást bevezette, az 5G pedig fontos eszköz lehet abban, hogy az infokommunikáció segítségével még hatékonyabb legyen ez a tanulási forma.