Tech hvg.hu 2019. május. 13. 18:07

Tudja, mit talált a valaha volt legmélyebb merülés teljesítője a tenger fenekén?

Soha olyan mélyre nem merültek még a világ tengereiben, mint most Victor Vescovo. Az amerikai befektető 10 938 méter mélységben járt a Mariana-árokban. Négy órát töltött a fenék vizsgálatával, és műanyagot is talált.

Vescovo egy olyan mini tengeralattjáró – a 4,6 méter hosszú és 3,7 méter magas DSV Limiting Factor – fedélzetén teljesítette a küldetést, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy ellenálljon a tenger mélyén tapasztalható hatalmas nyomásnak.

Néhány tengeri élőlényt talált, egy műanyag zacskót és csomagolóanyagokat.

Vescovo összesen ötször merült le az árok fenekére az expedíció során, amelynek keretében robotokat is használtak, hogy távolabbi területeken is vizsgálódhassanak – derül ki a BBC beszámolójából.

"Szinte leírhatatlan, mekkora izgalommal töltött el mindannyiunkat az, amit most elértünk. Ez a tengeralattjáró és az anyahajója, az elképesztően tehetséges expedíciós csapattal együtt nevetségesen magas szintre emelte a tengerkutató technológiát azzal, hogy az óceán legmélyebb és legkíméletlenebb részére merült" – mondta a felszínre visszatérve Vescovo.

Az expedíció résztvevői azt valószínűsítik, hogy négy új állatfajt találtak a mélyben, valamennyi garnélaszerű, úgynevezett amphipoda (felemáslábú rákok), emellett 7000 méteren megfigyeltek egy ormányosférget, valamint 8000 méteren a Paraliparis rosaceus nevű halfaj egyik egyedét. Felfedeztek továbbá olyan élénk színű, sziklás kitüremkedéseket, amelyeket feltehetően a tengerfenéken élő mikrobák alakítottak ki. Mintákat is vettek.

Feltalálták a műanyagot, ami véget vethet a mérhetetlen szeméthalmozásnak

A Dunában találták a legtöbb mikroműanyagot a vizsgált hazai folyók közül: köbméterenként 50 részecske úszkál csak ennek a folyónak a vizében. Most még nincs akkora baj, de idővel komolyan visszaüthet.

A kutatók most arra készülnek, hogy megvizsgálják a begyűjtött állatokat és mintákat. Azt akarják kideríteni, hogy találnak-e bennük mikroműanyagokat.

A mostani merülés az úgynevezett Five Deeps (öt mélység) expedíció része volt, amelynek célja, hogy lejussanak a világ öt óceánjának legmélyebb pontjaira. A kezdeményezést maga Vescovo finanszírozza, aki – mielőtt a mélytengerek tanulmányozása felé fordult volna – megmászta a Föld hét kontinensének legmagasabb hegyeit.

Az utóbbi fél évben a csapat merült az Atlanti-óceánban a Puerto Ricó-i-árokban (8376 méter), a Déli-óceánban a Dél-Sandwich-árokban (7433 méter), és az Indiai-óceánban a Jávai-árokban (7192 méter) is. A küldetésük akkor lesz teljes, ha sikerül lemerülni a Jeges-tenger legmélyebb részébe is (Molloy Deep). Ezt idén augusztusra tervezik.

Ez a merülés a harmadik alkalom volt, amikor ember ennyire extrém mélységben járt. A Mariana-árok aljára elsőként Don Walsh és Jacques Piccard jutott le 1960-ban. A következő James Cameron filmrendező volt, ő 2012-ben egyedül teljesítette ezt. Vescovo most az ő 10 927 méteres merülési rekordját múlta felül 11 méterrel.

A Five Deepsről a Discovery Channel számára dokumentumfilm készül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés