A kanadai vizekben előforduló cetfélék közül három is veszélyben van a veszélyeztetett fajok státuszával foglalkozó kanadai bizottság (COSEWIC) jelentése szerint.
A szakértői testület szerint a tőkebálnát kihalás fenyegeti, míg a közönséges barázdásbálna és a – cikkünk nyitóképén is látható – északi csőröscet helyzete "különleges aggodalomra ad okot". A tőkebálna és a barázdásbálna a világ legnagyobb cetféléi közé tartozik.
Kanadában a független szakértői bizottság, a COSEWIC jelentései szolgálnak alapul a természetvédelmi intézkedésekhez.
A testület az emberi tevékenységet hibáztatja az óriási tengeri emlősök romló helyzetéért: a bálnák belegabalyodnak a halászhálókba, összeütköznek a nagy óceánjárókkal, amelyekből egyre több közlekedik a kanadai vizeken, és szenvednek a zajártalomtól, amelyet a hajózás, a tengeri hadgyakorlatok és a földrengéskutatás okoz. Ez utóbbi különösen érvényes az északi csőröscet esetében, amely a zajokra támaszkodik a tájékozódásban és a táplálékkeresésben.
A szakértői bizottság javasolja, hogy jelöljenek ki több olyan tengeri területet, ahol a bálnák nyugalmat, menedéket találnak, "akár a határokon is átnyúlva, mert e határokat nem ismerő fajokat egymaga egyetlen állam sem tudja megmenteni a kihalástól".
Amerika délebbi részéről, Mexikóból érkezett nemrég a hír, hogy már csak 22 disznódelfin él a világon, keserű és erőszakos harc folyik a megmentésükért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.