A Facebook hivatalosan nem mondta ki, de egyértelmű, hogy a Cambridge Analytica botránya miatt határoztak úgy, változtatnak bizonyos dolgokon.
Bő egy évvel ezelőtt robbant ki a Facebook eddigi legnagyobb adatgyűjtési botránya. Kiderült, a Cambrdige Analytica nevű amerikai elemzőcég illetéktelenül jutott hozzá felhasználói adatokhoz, nagyjából 87 millió emberéhez.
Az ügy előzménye, hogy a Cambridge-i Egyetemen pszichológiát tanító Aleksandr Kogan 2014-ben készítette el a thisisyourdigitallife nevű alkalmazást, ami alapveetően kutatási célokat szolgált volna. Akik letöltötték, azok folyamatos hozzáférést adtak az app mögött álló cégnek tartózkodási helyükhöz; ahhoz, hogy mikor milyen tartalmat kedveltek a Facebookon, illetve ismerőseik adataihoz is.
Az ügyben most egy újabb fejlemény történt: a Facebook bejelentette, letiltja a platformról a személyiségteszteket, így ilyen kvízzel a közeljövben már nem találkozhatunk a közösségi oldalon. Összességében persze nem a kvízekkel volt a baj eddig sem, hanem azzal, hogy a Facebook nem szabott kellően szigorú adatkezelési feltételeket, és hagyta, hogy éveken át információkat gyűjtsenek az etikátlan fejlesztők az ismerősök ismerőseiről is.
A lépés egy nagyobb terv része, amiben visszavágnák annak a lehetőségét, hogy illetéktelenül szerezzen valakiről adatokat egy alkalmazás. A Facebook jó néhány régebbi adatgyűjtő API-t lezárt, és azt is megakadályozza, hogy a felhasználóról további adatokat gyűjtsön egy alkalmazás, ha azt a felhasználó már legalább 90 napja nem használta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.