Videót tett közzé a japán űrügynökség arról a pillanatról, mielőtt a Hajabusza-2 krátert robbantott a Ryugun.
Újabb izgalmas felvételt közölt a japán űrügynökség (JAXA) a Ryugu nevű aszteroidánál dolgozó szondájuk egy korábbi akciójáról.
A Hajabusza-2 még március végén dobott le egy szerkezetet, hogy krátert csináljon a kisbolygó felszínén. A szonda eddig csak a felszíni törmelékekből tudott mintát venni, ám a kutatók szerint az izgalmasabb darabok nagyobb mélységben találhatók, ennek eléréséhez azonban "bombázniuk" kellett.
A baseball-labda méretű robbanótestnek hála egy legalább 10 méter átmérőjű üreg keletkezett. Az ezt megelőző pillanatokról a JAXA most közzétett egy néhány másodperces felvételt, amelyen jól látszik, ahogy a szerkezet a Ryugu felé tart:
This video shows the descent of the SCI (Small Carry-on Impactor) made from images captured at 2 second intervals just after separation from Hayabusa2 by the onboard TIR (Thermal Infrared Camera). In the background, you can see the surface of Ryugu 500m away. pic.twitter.com/O5niPDb2XI
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 2019. április 21.
A videó persze nem csak emiatt érdekes: ha tűéles minőségben nem is, de valamennyire az aszteroida felszíne is szemügyre vehető rajta, mindez ráadásul a Hajabusza-2 szemszögéből.
Mivel az űrügynökség korábban is osztott meg felvételeket a szonda munkájáról, valószínű, hogy a lebombázott felszínről is közölnek majd képeket. Erre azonban még várni kell.
A Hajabusza-2 februárban landolt a Földtől mintegy 340 millió kilométerre lévő Ryugun. Az űreszköz a nehézkes manőverről szintén videót küldött haza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.