A Samsung több nagy médiumnak is küldött egy-egy példányt a Galaxy Foldból a héten. Több újságíró ugyanazt tapasztalta: az összehajtható készülék képernyője eltört, elromlott.
Nem véletlenül szerepeltek az összehajtható telefonok éveken át a hírek helyett csak pletykákban. Technológiailag nem kis kihívás összerakni egy ilyen eszközt, különös tekintettel a képernyő hajlíthatóságára. Aztán eljött az idén február, amikor – a kis Royole tavaly év végi ízelítője után – előbb a Samsung, majd a Huawei is előállt saját összehajtható mobiljával.
A két telefon közül első ránézésre a kínaiak Mate X-e volt a fejlettebb, és bár a Galaxy Folddal kapcsolatban jogosan lehet(ett) innovációs hátrányt emlegetni, egy dologban azért majdnem biztosak lehettünk: a képernyő rendben lesz. A dél-koreai elektronikai óriás külön kijelzőgyártó részleggel rendelkezik, a Samsung Display – kisebbektől a nagyobbakig – mindenféle képernyőben otthon van. Olyannyira, hogy a telefonok esetében nem csak az igaz, hogy a Samsung mobiljainak kijelzői hosszú évek óta vannak az iparág legjobbjai között, de a vállalat látja el több konkurensét is kiváló telefonképernyőkkel.
Így aztán meglepetésként hatnak a Galaxy Fold több neves tesztelőjének tapasztalatai:
az összehajtható telefon képernyője egy-két nap használat után egész egyszerűen eltört, megtört, elromlott.
A The Verge újságírója először egy apró dudorra lett figyelmes a képernyőn – vélhetően valamilyen szennyeződés került alá –, majd eltört a panel. Egy nap használat után. Dieter Bohn hangsúlyozza: semmi különösen nem tett a mobillal, pont úgy használta, mint leendő vásárlói fogják, azaz néha kinyitotta, nyomkodta, becsukta, zsebre tette.
Hasonlóan egy-két napnyi használat után ment tönkre a CNBC televízióhoz kiküldött teszttelefon is.
Pontosan ugyanezt tapasztalta a Bloomberg hírügyönökség tesztelője is.
The screen on my Galaxy Fold review unit is completely broken and unusable just two days in. Hard to know if this is widespread or not. pic.twitter.com/G0OHj3DQHw
— Mark Gurman (@markgurman) April 17, 2019
A tesztelők közül a bloomberges Mark Gurman eltávolította a képernyővédő fóliát, amit állítólag nem kellett volna, de erről senki nem szólt neki. A CNBC munkatársai viszont nem vették le a vékony filmréteget, mégis tönkrement a képernyő.
The phone comes with this protective layer/film. Samsung says you are not supposed to remove it. I removed it, not knowing you’re not supposed to (consumers won’t know either). It appeared removable in the left corner, so I took it off. I believe this contributed to the problem. pic.twitter.com/fU646D2zpY
— Mark Gurman (@markgurman) April 17, 2019
A CNBC azonnal kereste a Samsungot is, de a vállalat – egyelőre – nem kívánta kommentálta az esetet. A The Verge tesztpéldányát viszont magyar idő szerint szerdán este cserélték egy új mobilra, de nekik sem mondtak semmit az ügyről.
A többi tesztelő egyelőre nem számolt be hasonló jelenségről. Nem tudni, hogy arányaiban hány tesztkészüléket érint a gond, mindenesetre nagyon rosszul hangzik, hogy három neves médiumnál is egy-két nap alatt elromlott a képernyő. A probléma oka sem ismert, lehet, hogy a hallgatag Samsung szakemberei sem tudják még, mi lehet a gond.
Elméletileg elképzelhető, hogy a tesztelésre kiadott telefonok még nem az eszköz végleges állapotát tükrözik. Gyakorlatilag azonban, mivel a Samsung a tervek szerint április 26-án már árulni fogja a Galaxy Foldot, ez nem lehet a probléma oka. Két héttel a megjelenés előtt alapvető konstrukciós problémák már nem lehetnek egy termékben.
A Samsung 2000 euróért árulja majd összehajtható telefonját, ami aktuális árfolyamon számolva 638 ezer forintot jelent – nettó. A Magyarországon hivatalos forgalomba nem kerülő készülékért, külföldről behozva, 8-900 ezer forintot is elkérhetnek majd.
[Frissítés: megszólalt a Samsung.]
Ha tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.