Arra voltak kíváncsiak az izraeli kutatók, milyen könnyen/nehezen lehet belenyúlni a különböző diagnosztikai eszközök által alkotott képekbe, és mennyire veszik ezt észre az orvosok. Kiderült: nagyon könnyen, és mindezt gyakorlatilag észrevétlenül.
A kiberháborúban sajnos nincsenek tabuk. Míg a "hagyományos" hadviselés esetén bizonyos helyek – például a kórházak – jó esetben demilitalizált övezetnek számítanak, addig az informatika korában ez már nem mondható el. Emiatt az egészségügyi intézmények kibervédelmét is jelentős mértékben meg kellene erősíteni, úgy tűnik azonban, hogy ez a munka még bőven várat magára.
A The Washington Post számolt be arról, hogy izraeli kutatók olyan rosszindulatú programot (vírust) fejlesztettek, ami képes valósághű, ugyanakkor hamis elváltozásokat mutatni egy páciens MRI vagy CT-felvételén. Talán ennél is súlyosabb, hogy ezeket nemcsak megjeleníteni tudják, de a valóságban ott lévő elváltozásokat el is tudják rejteni a szem elől, így az orvosok azt gondolhatják, hogy a beteg nem szorul kezelésre.
A programot a Ben Gurion Egyetem Kiberbiztonsági Kutató Centrumában hozták létre a szakértők, természetesen minden rossz szándék nélkül. A szoftverrel arra akartak rávilágítani, hogy milyen könnyű célponttá válhatnak a diagnosztikai eszközök a hackerek és kiberbűnözők számára.
Hogy kiderüljön, mennyire alkalmas az általuk készített program az átverésre, egy vaktesztet készítettek – vagyis a tesztet végző radiológusok nem voltak beavatva a tesztbe. A végeredmény egészen megdöbbentő: azoknál a felvételeknél, ahol egy elváltozást helyeztek el a képen, az esetek 99 százalékában rákot diagnosztizáltak a szakemberek, míg a daganat eltüntetése az esetek 94 százalékában verte át az orvosokat.
A radiológusokat ezután beavatták a teszt részleteibe, ám a többségüknek még így is gondot okozott a helyes diagnózis felállítása. Amikor másodjára is megkapták a képeket, az esetek 60 százalékában azt gondolták az orvosok, hogy a számítógéppel generált daganat valódi. A dagantok eltüntetésénél ez az arány még ennél is magasabb, 87 százalék volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.