Tech hvg.hu 2019. március. 31. 09:03

Meg fog lepődni, ha megtudja, mennyi meteor csapódik a Földnek évente

Arra nagyon kicsi az esély, hogy egy Földnek csapódó meteor épp egy embert találjon el, de persze már erre is volt példa.

Annak az esélye, hogy egy meteorit egy lakóházba csapódjon be, rendkívül kicsi, 100 százalékig viszont nem lehet kizárni a dolgot. Ez történt 2015. szeptember 18-án is Uruguay fővárosában, Montevideóban, amikor egy meteorit (a San Carlos meteorit) csapodótt egy ház nappalijába. A tetőt beszakította, az ágyat és a televíziót pedig tönkretette. A becsapódás idején szerencsére senki nem volt otthon, de a hazaérkezőket sokkolta a látvány.

Még jobban meglepődtek, amikor kiderült, hogy a lyukat a tetőn nem egy rosszakaró okozta, hanem egy meteorit. Az országban ráadásul ez volt az első meteorit, így a kutatókat annyira lázba hozta a dolog, hogy egy tanulmányt is írtak az esetről.

Maga a meteorit nem volt különleges: az LL6 Chondrite típusba tartozik, amiből a Földön már sokat találtak. A becsapódás helyszíne viszont annál érdekesebb volt, hiszen annak az esélye, hogy házra (vagy emberre) essen, elképesztően kicsi.

NASA / Ames Research Center / ISAS / Shinsuke Abe és Hajime Yano

A kutatók szerint embert még soha nem ölt meg meteorit, és eltalálni is csupán egyszer talált el valakit. Ő Ann Hodges, akivel 1954-ben Alabamában történt baleset: az űrből érkező kődarab a combján találta el, miután átszakította a házuk tetejét. Ha a San Carlos meteorit talált volna el valakit, a 712 grammjával és a 87 méter/másodperces sebességével biztosan halálos lett volna. Szerencsére nem így történt.

A Földet eltaláló meteorok a legtöbb esetben veszélytelenek, hiszen óceánokba vagy kietlen területekre zuhannak. Ha azonban egy olyan találja el a bolygót, ami a légkörben robban szét, az igen súlyos károkat okozhat – emlékezzünk csak az oroszországi meteorrobbanásra. Az a Hirosimában felrobbant atombomba energiájának 30-szorosával bírt, és 1500 embert sebesített meg a lökéshullám.

MTI / AP / Oleg Kargapolov, Cseljabinszk.ru

A becslések szerint naponta mintegy 49 tonna meteorit csapódik a Föld légkörébe. Évente átlagosan hét ilyen eseménynek lehetünk szemtanúi, de ennél jóval több történik: nagyjából 5600 darab, a felszínt pedig körülbelül 1600 éri el.

Detlef Koschny, az Európai Űrügynökség tudósa a Wirednek úgy nyilatkozott: elsősorban az olyan meteoritok miatt aggódnak, mint a cseljabinszki, amelyek komoly kárt tudnak okozni, ha eltalálják a Földet. Mert bár az egy kilométernél nagyobb objektum 98 százalékát már feltérképezték, a 100 méternél kisebbeknek csupán 1 százalékát ismerjük. A cseljabinszki meteor 20 méter átmérőjű volt.

Statigram / fusionrockradio

A meteorit okozta káresetek száma egyébként növekedni látszik. Míg 1994 és 2005 között 14 ilyen bejelentés érkezett, 2006 és 2017 között már 22. Ugyanakkor ez inkább az új kommunikációs csatornák megjelenésének köszönhető, nem pedig a gyakoribb becsapódásnak.

Mindenesetre a felderítésre továbbra is szükség van. A Large Synoptic Survey Telescope a jelenleg tervezett legnagyobb égboltfelmérési program, illetve az ezt végrehajtó csillagászati távcső, melyet 2020-ban terveznek üzembe helyezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés