Tech MTI 2019. március. 31. 14:33

"Történelmi megállapodás" Kína és Franciaország között, amelyből az USA kimaradt

A kínai űrkutatás keretében végez első ízben tudományos vizsgálatokat a Holdon Franciaország – jelentette be Jean-Yves Le Gall, a francia űrkutatási hivatal (CNES) elnöke.

Franciaország 15 kilogrammnyi műszert küld a Holdra a Csang'o-6 kínai űrszondával, amely 2023-24-ben gyűjt mintákat az égitesten – közölte Le Gall, akinek szervezete hétfőn, Hszi Csin-ping kínai elnök franciaországi látogatása alkalmából írt alá együttműködést megállapodást a kínai űrkutatási hivatallal (CNSA). A francia fél főleg a Holdon található ásványokat elemzi.

  • A francia és a kínai űrkutatási hivatal együttműködik a klímaváltozás megfigyelésében is, legközelebbi Föld-megfigyelő közös missziójukban az óceánok sótartalmának és a talaj nedvességének alakulását vizsgálják.
  • Egy francia óceánkutató műhold, a CFOsat, amelyet tavaly októberben kínai segítséggel állítottak pályára, a légkör és az óceán, a szelek és a hullámok egymásra hatását vizsgálják.
  • A két ország előkészíti a SVOM csillagászati missziót is, amelynek keretében a gammakitöréseket, a kozmosz legfényesebb jelenségét vizsgálják 2021-től.
  • A Tienkung-2 kínai űrállomáson már 2016 óta működik a Cardiospace 2 francia műszer, amely az űrhajósok szív- és érrendszerét figyeli meg a súlytalanság körülményei között.
  • Tárgyalnak arról is, hogy esetleg francia űrhajóst is küldenének a várhatóan 2022-től működő állandó kínai űrállomásra.

A francia űrkutatási hivatal elnöke történelminek nevezte a Kínával kötött űrkutatási együttműködési megállapodást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés