Tech MTI 2019. március. 31. 16:03

100 éves rejtélyt oldottak meg az agyunkban, csak egy kis matek kellett hozzá

Az agysejtek formáinak matematikai úton történő leírására és osztályozására dolgoztak ki új módszert a Blue Brain Project svájci agykutatási kezdeményezés tudósai. Ezzel létrehozták az agy sejtjei és azok funkciói formális katalógusának alapjait.

Csaknem száz éve próbálkoznak azzal a kutatók, hogy meghatározzák és ugyanúgy leírják a sejteket, ahogyan Darwin leírta az állat-és növényfajokat. A Blue Brain Project most egy olyan matematikai módszert fejlesztett ki, mellyel objektív módon osztályozhatóak az agy idegsejtjeinek formái – mondta Henry Markram, a projekt alapítója, a Lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL) kutatója. Ez nagyon fontos lépés az agy idegsejtjeinek sztenderd rendszere, funkciójuk és a különböző betegségekben játszott szerepük leírása felé.

A Lida Kanari vezette kutatócsoport egy algoritmust fejlesztett ki, mellyel meghatározhatók az úgynevezett piramissejtek különböző formái. Ez a különösen nagy sejttípus alkotja a neocortex, vagyis új agykéreg – az agykéreg multiszenzoros és motorikus része – idegsejtjeinek nagy részét.

Bár Ramon y Cajal spanyol orvos és hisztológus több mint száz éve leírta az első piramissejteket, eddig a kutatók nem tudtak megegyezni ezen sejtek különböző típusainak rendszerezésében. A Blue Brain tanulmány egy objektív osztályozás segítségével először mutatta ki, hogy a patkányok szomatoszenzoros agykérgében 17 különböző típusú piramissejt található. Erről a Cerebral Cortex című szaklapban számoltak be.

Az algoritmus az úgynevezett algebrai topológián alapszik, a sejtek elágazódásait veszi figyelembe a csoportosításhoz. A topológiai osztályozás az agysejtek különböző fajtáit jellemző kifejeződéseikkel együtt sorolja csoportokba.

Az eredmények fontos alapot jelenthetnek a Blue Brain Project hosszú távú célja szempontjából: az agyat kívánják számítógépes szimulációval utánozni.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.