Lustálkodókat toboroznak a NASA-nál.
Bőkezűen fizető projekthez keresi önkénteseit az Egyesült Államok űrhivatala (NASA) és az Európai Űrügynökség (ESA), amelyek ismét a súlytalanság emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgálnák. Előbbi szervezet rendszerint végez ilyen kutatásokat.
Az újabb kísérletre Németországban kerülne sor (nem kell tehát az űrbe utazni hozzá), és persze pénz is jár érte: 16 500 euró, azaz kb. 5 millió forint üti minden, a projektben sikeresen teljesítő önkéntes markát. A munka most sem könnyű, az alanyoknak ugyanis 60 napig, vagyis két hónapig kell egyfolytában a hátukon feküdniük, nagyjából mozdulatlanul.
Az űrutazás és a súlytalanság hosszabb távon rendkívül megterhelő nem csak az izmokra, az egész emberi szervezetre. Egy átfogó kísérlet, mint amilyen a soron következő németországi is, viszont válaszokat adhat a kutatók kérdéseire. A projekt azért is fontos, mert az adatok hozzásegíthetik a tudósokat új eljárások kidolgozásához, melyeket akár a Mars-küldetéshez is felhasználhatnak.
A NASA és az ESA mostani kísérletében két csoportban összesen 24-en vehetnek részt, a második körhöz még mindig keresik a jelentkezőket. Túl nagy elvárás nincs, csak annyi, hogy az illető feküdjön. Persze ez sem a megszokott módon történik, a lábaknak ugyanis kicsit magasabban kell lenniük, mert ez a póz hasonlít leginkább a súlytalanság következményeihez. Az alanyok fekvés közben tévézhetnek és olvashatnak is, fel viszont nem kelhetnek, még tisztálkodniuk is az ágyban kell.
A 60 nap végén az önkéntesekre további 30 nap rehabilitáció vár, és alighanem ez a legmegterhelőbb része a dolognak.
Ha máskor is értesülni szeretne hasonló híreinkről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.