Tíz évig tartó kutatás után találta meg a módját a NASA, hogy rögzíteni tudja a szuperszonikus vadászgépek által keltett lökéshullámokat. Mutatjuk a hihetetlen képeket.
A NASA gyakorta oszt meg páratlan felvételeket felfedezéseiről, ám azok, amiket most publikáltak, nem csak látványuk miatt különlegesek. A fotókat tízéves technikai előkészület előzte meg, ugyanis nem mást, mint a hangsebességet átlépő vadászgépeket örökítették meg rajtuk.
A hangrobbanásnak is nevezett jelenség rögzítéséhez különleges technikára volt szükség, ennek kifejlesztése telt több mint egy évtizedbe, és még így sem ment könnyen. A NASA emberei egy B-200 King Air repülővel szálltak az Amerikai Légierő T-38-as gépei fölé. Miután a T-38-asok a levegőbe emelkedtek, az űrügynökség munkatársai 9100 méterig repültek, hogy onnan rögzíthessék a lökéshullámokat.
Az elkészült fotókat egy másodpercenként 1400 képkocka rögzítésére alkalmas kamerákkal készítették, és hogy még látványosabbak legyenek, utólag ki is színezték azokat. Előfordult, hogy a levegőben való fotózgatáskor a vadászgépek közti távolság mindössze 3 méter volt.
A fotózgatás persze nem csak az elkészült munka miatt fontos a NASA és a légierő számára: a begyűjtött adatok felgyorsíthatják az X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology X-plane) névre hallgató repülő fejlesztését, ami az ígéretek szerint (majdnem) csendben lépi majd át a hangsebességet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.