Több androidos alkalmazásról bebizonyosodott már, hogy a felhasználók megkérdezése nélkül továbbít adatokat a Facebook felé. Egy ilyen listára került most fel a Duolingo nyelvtanuló alkalmazása.
Az, hogy bizonyos alkalmazások a felhasználók (elégséges) tájékoztatása nélkül továbbítanak adatokat a legnagyobb közösségi oldal felé, régóta ismert. Arról azonban még nem sok lista készült, pontosan mely alkalmazások tesznek így, ezért is indította el kutatását a londoni Privacy International (PI), amely elsősorban az androidos platformot vizsgálta.
A 2018-ban kezdődött kutatás kapcsán tavaly decemberben közöltek először aggasztó adatokat. A szakemberek azt találták, hogy a vizsgált appok 61 százaléka már abban a pillanatban kapcsolat lép a Facebook szervereivel, hogy a felhasználó megnyitja őket. A problémásnak vélt appok akkor is így tesznek, ha a használója nincs bejelentkezve a Facebookra, sőt: akkor is, ha az illetőnek egyáltalán nincs Facebook-fiókja. A továbbított adatok jellemzően érzékeny információkat tartalmaztak a felhasználókról.
A PI kedden kiadott jelentésében egyrészt pozitív hírekről is beszámolt, amelyek szerint néhány alkalmazás már megszüntette a nyomon követés lehetőségét. A "javítottak" közé többek között a hazánkban is igen népszerű Spotify is bekerült. Ugyanakkor negatív hírek is érkeztek: a PI felfedezte, hogy a sok magyar telefonján megtalálható Duolingo ugyancsak szívesen kommunikál a Facebook szervereivel, minderre pedig már akkor sor kerül, ahogy a felhasználó megnyitja. Ez önmagában is komoly gond, egy nyelvtanulós, így gyakorta használt program esetében pedig annál is inkább. (A dolog egyébként inkább a Facebook, mint a Doulingo számlájára írható, a közösségi oldal ugyanis alapból olyan technikával dolgozik, amely lehetőséget teremt az adatgyűjtésre.)
A PI jelentésében részletesen taglalta a Duolingóval kapcsolatos észrevételeit. Ezekből kiderült, hogy a Facebook elsősorban a hírfolyamban megjelenő, személyre szabott hirdetések miatt tekint aranybányaként a programra.
A Duolingo a PI jelentésére reagálva később azt írta, törlik az adatgyűjtésre alkalmas komponenseket a program kódjából, és Androidra és iOS-re is új verziót adnak ki belőle. Ennek időpontját még nem közölték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.