Az ázsiai óriás lódarázs egy új alfajára bukkantak rá Kínában, amelynek példányai a világ legnagyobb lódarazsai lehetnek - vélik a felfedező tudósok.
A 9,35 centiméter szárnyfesztávolságú lódarazsat a kínai Jünnan tartományban, a mianmari határ mentén fedezték fel. A dolgozó darázs testének hossza 6 centiméteres, a kaptárának belső átmérője eléri a két métert.
A szakembereknek sikerült mintegy száz példányt begyűjteni a szokatlanul nagy ázsiai óriás lódarázsból (Vespa mandarina). A tudósok úgy vélik, a faj királynője még nagyobb lehet.
The world's largest hornet has been found in Pu'er City, SW China's Yunnan Province. It has a body length of more than 60 mm and a wingspan around 93.5 mm. pic.twitter.com/FZBYNwuWKX
— People's Daily, China (@PDChina) 2019. március 6.
Csao Li, a nyugat-kínai Szecsuán tartomány Rovarmúzeumának kurátora elmondta, hogy feltehetőleg a lódarázs egy új alfajára bukkantak a természettudósok. Mint hozzátette: a lódarázs a világ egyik legveszélyesebb rovarja, fullánkja 6,35 mm hosszú. Mérge súlyos allergiás reakciót válthat ki. A lódarazsaknak 22 faját, több mint 5000 alfaját ismerik a kutatók. Az eddig talált legnagyobb lódarázs szárnyfesztávolsága 7,6 cm volt.
Brit tudósok korábban rádiójelek segítségével kutatták fel ázsiai lódarazsak fészkét, akik szerint módszerük áttörést jelent az invazív faj nagy-britanniai terjedése elleni harcban. A Kyoto Gakuen Egyetem kutatója és csapata szerint a méhek megfullasztják a rájuk támadó lódarazsakat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is ismertető Facebook-oldalát.