Új technológiát tesztelnek Tokióban, hogy még idejében jelezhető legyen, ha váratlan viharok vagy tornádó csapna le.
Jövőre Tokió ad otthont a XXXII. nyári olimpiai játékoknak, és a japán fővárosban most fókuszba került a biztonság. Mivel az időjárás is tartogathat igen veszélyes meglepetéseket, gőzerővel dolgoznak egy új, tornádó-előrejelzési technológián.
Ehhez új típusú időjárási radart és földi digitális rádióhullámokat használnak, így mérik fel a levegőben lévő vízgőz mennyiségét, ami esővé, sőt felhőszakadássá változhat. A hagyományos radarokban használt forgó, tál alakú antennák helyett lapos antennákkal dolgoznak, ezeknek köszönhetően jóval megbízhatóbban lehet kalkulálni az esőcseppek méretét, és átlátni a felhők szerkezetét. Az új eszköz mindemellett igen gyors: mindössze 30 másodperc alatt képes elvégezni a felhők szerkezetének 3D-s letapogatását.
Az új eszközzel nemcsak a tornádókat lehet nagy biztonsággal, érkezésük előtt akár már fél órával jelezni, hanem a Japánban igen gyakori gerillaviharokat is. Ez egy speciális japán elnevezés a váratlanul lecsapó, viszonylag kis területet érintő felhőszakadásra, amely során akár 10 centiméternél is több eső eshet óránként. Japánban nagyon megnőtt az ilyen esők száma, a szakemberek ezt is a globális felmelegedéssel magyarázzák.
A vihar-, illetve tornádó-előrejelzővel folytatott kísérletek már tavaly elkezdődtek, és a kutatók bíznak abban, hogy még az olimpia előtt a napi gyakorlatban is bemutatkozhat az eszköz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.