Tech hvg.hu 2019. március. 01. 13:03

Most még a heteseket csodáljuk, de már készülőben az ötösök

Épphogy csak megismerhettük a 7 nanométeres technológiával készülő áramköröket, de a hírek már arról szólnak, hogy a jövő évi iPhone-ok fő áramköre 5 nm-es gyártástechnológiával fog készülni. És valószínűleg nem lesz ebben egyedül.

Az Apple A12 Bionic chipje és a Huawei HiSilicon 980 lapkakészlete voltak az első 7 nm-es technológiával készült áramkörök, majd hamarosan csatlakozott hozzájuk a Qualcomm is, a Snapdragon 855-tel. Nagyjából két év telt el a 10 nm-ről 7 nm-re történő váltás között, és most úgy tűnik, nem kell ennyi időt várni az újabb váltásra, a 7-ről 5 nm-esre ugrásra.

A legújabb jelentések szerint a TSMC gyártja majd az Apple Bionic chipjeit a 2020-as iPhone-okhoz, és ez a fő összetevő 5 nm-es technológiával készül. De ne gondoljuk, hogy csak iPhone lesz ilyen, 2020-ban várhatóan az androidos csúcstelefonok is ilyen technológiával készült lapkákat használnak majd.

Az idei A13-as Bionic chipeknél a TSMC továbbra is 7 nm-es folyamatot használ, viszont első ízben alkalmazza az EUV (Extreme Ultraviolet Litography, extrém ultraibolya litográfia) technológiát. Ez lehetővé teszi bonyolultabb minták elhelyezését, és akár 20 százalékkal növekedhet a tranzisztorsűrűség. Először csak a chip négy legfontosabb rétegén alkalmazza ezt a TSMC, később viszont több rétegre is kiterjeszti.

2020-ban pedig ugyancsak EUV-alapon, jöhetnek az 5 nm-es chipek. Bár a gyártási méret nem kapcsolódik közvetlenül a teljesítményhez, de a tranzisztorok közötti kisebb hely általában jobb energiahatékonyságot eredményez, illetve az is növelheti a teljesítményt, hogy ugyanakkora területen több tranzisztor helyezhető el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?