Tech hvg.hu 2019. február. 15. 17:33

Elképed, ha meglátja, milyen portrékat hoz létre ez az oldal a mesterséges intelligenciával

Nézze meg tüzetesebben a cikkhez használt fotót. Megvan? Akkor most eláruljuk: a képen szereplők valójában nem léteznek, minden, amit lát, egy ügyes algoritmus munkája.

Az, hogy a mesterséges intelligencia mennyire veszélyes tud lenni, azt az Elon Musk (és Sam Altman) által alapított OpenAI kutatóinak algoritmusa is bemutatja. Ez a program valótlanságok terjesztésére képes, ám a gépet nem csak ilyen munkára lehet felhasználni.

Az Uber egyik szoftvermérnöke, Philip Wang egy olyan weboldalt készített, amely minden frissítéskor egy-egy portréfotót tölt be. Ez önmagában még nem nagy találmány, számos ilyen szolgáltatás létezik. Csakhogy a Wang oldalán szereplő egyének igazából nem léteznek. Nem elhunytakról van szó, hanem a szó legszorosabb értelmében összerakott emberekről, akiknek a fotóját az Nvdidia által készített mesterséges intelligencia, a GAN (generative adversarial network) állítja össze. Mint az alábbit is.

ThisPersonDoesNotExist.com

Wang a fejlesztésről szólva azt is elárulta a Motherboardnak, hogy az algoritmus minden alkalommal (vagyis akárhányszor ráfrissítünk az oldalra) apró részletekből állítja össze a képet. Azaz nem csak összeválogat egy-egy adatbázisban fellelhető jellemzőt, maga választja ki, hova és mi kerüljön, mindezt ráadásul úgy, hogy érzelmeket is képes megjeleníteni.

Az oldalt Wang azért készítette, hogy felhívja a közvélemény figyelmét, hol tart ma a technológia, és milyen könnyen félrevezethető valaki, ha csak az érzékeire hagyatkozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés