Tech hvg.hu 2019. február. 15. 09:33

Ebből baj lesz: kész a mesterséges intelligencia, ami hihető álhíreket ír

Eredetileg egy egyszerű nyelvi algoritmust akartak készíteni az OpenAI fejlesztői, de kiderült: az általuk megalkotott mesterséges intelligencia sokkal veszélyesebb célokra is felhasználható.

A mesterséges intelligenciát kritizálók többsége azért tart a technolgiától, mert fél, hogy a Terminator-filmekből ismert hasonló apokalipszist hozhat el. Hogy ez valóban így van-e, azt nagyon nehéz lenne megítélni, az viszont egyre biztosabbnak látszik, hogy egy másfajta problémával már most szembe kell néznünk. És nem arról van szó, hogy a robotok elvennék a munkánkat.

Az Elon Musk (és Sam Altman) által alapított OpenAI kutatói egy olyan mesterséges intelligenciát hoztak létre, amely néhány szó megadása után szinte bármilyen témakörben képes nagyon is hihető álhíreket írni. A céljuk természetesen nem ez volt: egy olyan általános nyelvi algoritmust akartak készítnei, ami képes válaszolni a neki feltett kérdésekre, összefoglalni történeteket vagy épp lefordítani egy szöveget. A kutatók azonban rájöttek, hogy a rendszer sokkal veszélyesebb dolgokra is használható: nagy mennyiségű álhír gyártására. Éppen ezért úgy döntöttek, a nyilvánosság számára a rendszer egy "leegyszerűsített" változatát teszik elérhetővé.

[Elkaszálta a mesterséges intelligencia a StarCraft két profi emberi játékosát]

Szerencsére a technológia jelenleg még messze van a tökéletestől. A mesterséges intelligencia gyakran plagizál, a szöveg nagyrészt felszínes, és csak ritkán készít "tökéletes" álhírt. Az OpenAI kutatója, Jack Clark ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy legfeljebb 1-2 év kell, hogy a rendszer olyan álhíreket ontson magából, aminél már komoly tényellenőrzésre van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, hamis állításokkal állunk szemben.

A legnagyobb baj az, hogy ha az OpenAI képes volt egy ilyen rendszert fejleszteni, akkor mindez valószínűleg a dezinformációt terjeszteni akaró kormányoknak sem esik majd nehezére. Akkor viszont a Facebook, a YouTube és minden más közösségi platform is kukázhatja az álhírek terjedése ellen tett lépéseit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2025. április. 19. 19:30

„Olyan jó látni a nyuszikat szerelembe esni” – egy nyúlsuttogó mindennapjai a nagyvárosban

Meier Krisztina „nyúlsuttogó”, az Első Nyúlmentő Alapítvány elnöke nem mindennapi munkát végez: nyulakat ment, szállásol el, valamint békít ki. Mikor és miért kerülnek utcára a húsvétkor még ma is tömegesen felvásárolt nyulak, mire számítson az a felelős gazda, aki nyúltartásra adja a fejét, és mikor kell közbelépni, ha elhagyatottnak látszó kisnyúllal találkozunk a természetben?