Tech hvg.hu 2019. február. 08. 20:03

Győzött a YouTube? A zeneipar azt kéri az EU-tól, vonják vissza a jogszabályt, ami megváltoztatná az internetet

A Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetsége korábban teljes mellszélességgel állt be az Európai Unió új szerzői jogi irányelve, azzal együtt pedig a 13. cikkelye mögé. Most fordult a kocka, és azt kérik, utóbbit vonják vissza a politikusok.

Hosszas huza-vona után január közepén mindenki feszülten figyelt Európára, hogy kiderüljön: megszavazzák-e azt a szerzői jogi irányelvet (és ezzel törvényerőre emelik-e), amely ellen számos nagy nevű szakember kikelt korábban. Ennek oka, hogy szerintük a tervezet – pontosabban annak két pontja, a 11. és a 13. cikkely – kifejezetten ártalmas, és összességében rossz irányba változtatja, gyakorlatilag cenzúrázni fogja az internetet. (Hogy pontosan mi a baj a két cikkellyel, arról itt írtunk korábban.)

A jó előre beígért január közepi szavazásból végül nem lett semmi: sok tagállam elutasította az új szerzői jogi irányelvet, mondván, annak bizonyos részein még bőven van mit átgondolni. Most viszont egy ennél is meglepőbb dolog történt: az egyik legnagyobb zeneipari szereplő azt kérte az EU-tól, vonják vissza a törvénytervezet 13. cikkelyét.

Electronic Frontier Foundation / HVG

A TorrentFreak beszámolója szerint a Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetségének (International Federation of the Phonographic Industry – IFPI, amely a sport, a műsorközvetítők, valamint a zeneipair szereplőket tömörítő szervezetet vezeti) jelenlegi lépése azért is meglepő, mert korábban ők álltak ki a leghangosabban a jelenlegi szerzői jogi törvénytervezet mellett. A mostani közlésük szerint viszont egy "semmilyen" szabályozás még mindig jobb, mint egy rossz.

A 13. cikkely húsbavágóan érintené a felhasználókat és a tartalomszolgáltatókat is. A lényege röviden annyi, hogy a felhasználókról átkerül a felelősség a platformokra, így ha egy felhasználó szerzői jogot sértő tartalmat tesz közzé, azért a szolgáltatónak kell pénzügyi felelősséget vállalnia. Egy ilyen kockázatot viszont senki nem vállalt volna be, hiszen ellenőrizni lehetetlen a felkerülő tartalmak egészét (a YouTube-ra másodpercenként 400 órányi anyag kerül fel), így az Európai Unió területén eleve letiltottak volna minden elérést.

A szavazás közeledtével a YouTube mozgalmat is indított annak érdekében, hogy a 13. cikkelyt ne fogadják el jelenlegi formájában.

YouTube

A hét elején úgy tűnt, pont kerülhet a dolog végére, Franciaország és Németország ugyanis megállapodott abban, hogy mely szolgáltatásoknak kell kötelezően betartaniuk a 13. cikkelyt. Az IFPI bejelentésével azonban ismét fordult a kocka.

Az IFPI által vezetett szervezet tagjainak együttes véleménye szerint a cikkely jelenlegi formájában nem teremt egyenlő versenyfeltételeket, sőt, az Európai alkotók még rosszabbul is járhatnak vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés