Január 21-re virradóra Európa és Afrika nagy részén, valamint Észak- és Dél-Amerikában is teljes holdfogyatkozás volt megfigyelhető. Több mint három évet kell várjunk, hogy hasonlót lássunk.
A teljes holdfogyatkozás mindig is különleges eseménynek számított, ám a mostani "értékét" az is növelte, hogy ez volt az évtized utolsó ilyen jelensége, a január 21-i után csak 2022-ben lesz hasonló.
A hazai időpontok alapján a Föld külső árnyéka 3 óra 36 perckor kezdett rávetülni a Holdra, 4.33-kor a Hold belépett a Föld árnyékának belső részébe, majd 5.41-kor megkezdődött a teljes holdfogyatkozás. Az Időkép azt írja, a holdkorong most nem sötétedett el teljesen, fénye ugyanakkor vörösre változott a földi légkörön szóródó fénynek köszönhetően. Mutatjuk a világszerte készült képeket:
A vöröslő Holdat több mint egy órán át, 6 óra 43 percig lehetett megcsodálni a nyugati égbolton, ezután, 7.32-kor az égitest lebukott a horizont alá, a fővárosban ettől kezdve már nem volt látható.
Az Euronews videóban mutatta be az Európa és Afrika nagy részén, valamint Észak- és Dél-Amerikában is megfigyelhető jelenséget:
Az MTI fotósa, Komka Péter Salgótarjánban örökítette meg a vörössé vált Holdat:
Ha kíváncsi, milyen lenne a holdfogyatkozás, ha a Föld valóban lapos lenne, azt ide kattintva nézheti meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.