Az ügyben indult vizsgálat megállapította, hogy Ho Csienkuj meghamisította az etikai vizsgálati papírokat, hogy önkénteseket toborozzon kutatásaihoz.
Hétfőn ismertette a kínai állami hírügynökség annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyet azután indítottak, hogy egy kínai kutató, Ho Csienkuj egy tudományos konferencián bejelentette: nemrég született egy ikerpár, akiknek egy génjét genetikai olló használatával eltávolította, hogy ellenállóak legyenek a HIV-vírussal szemben. Bejelentése a tudományos világban óriási felháborodást keltett, kínai és külföldi szakemberek egyaránt elítélték a beavatkozást etikai és egészségbiztonsági szempontokból egyaránt.
Az illetékes kínai hatóság azonnal elrendelte mindazon tudósok kutatásainak felfüggesztését, akik közreműködtek a génszerkesztett ikerpár létrehozásában, mondván, az a kínai törvényekbe és a tudományos etika alapszabályaiba ütközik. A tudós már akkor közölte, hogy egyeteme nem volt tudatában az általa végzett kutatásoknak.
A hatóságok szerint egyedül Ho Csian-kuj sencseni tudós a felelős a tudományos kutatásért, a vizsgálat megállapította, hogy a sencseni Tudományos és Műszaki Déli Egyetem kutatója megkerülte a tudományos felügyeletet és megsértette a tudományos irányelveket azért, hogy hírnevet szerezzen és meggazdagodjon. Az egyetem ezért elbocsátotta a kutatót.
A vizsgálat szerint a sencseni tudós pénzalapot hozott létre, és saját maga szervezett egy csoportot a kutatás elvégzésére. Ho Csienkuj meghamisította az etikai vizsgálati papírokat, hogy önkénteseket toborozzon kutatásaihoz. Kuangtung tartomány Egészségügyi Bizottságának jelentése szerint a kutató által használt technológiák hatékonysága és biztonsága megbízhatatlan, génszerkesztett babák életre hívását a honi törvények tiltják.
Mint kiderült, nyolc pár vett részt Ho kutatásaiban, minden egyes esetben a férfi volt HIV-pozitív, a nők nem voltak HIV-fertőzöttek. Ho kutatási eredményeinek közzététele után tudósok közölték, nem szükséges génszerkesztést végezni ahhoz, hogy megakadályozzák a HIV-fertőzés átterjedését apáról gyermekére. Ho már novemberben bejelentette, hogy újabb önkéntes pár vár "génszerkesztett babát", ezt hétfőn a kínai hatóságok megerősítették.
Korábban kollégái azt nyilatkozták, Ho Csienkuj akár halálbüntetést is kaphat. A kutatót akár vesztegetéssel és korrupcióval is megvádolhatják, és idővel több kutatót is bevonhatnak a nyomozásba vagy akár meg is gyanúsíthatnak.
Miután a hír napvilágra került, Kína betiltotta az emberkísérlet folytatását. Nem véletlenül: most tényleg Pandóra szelencéjét nyitogatjuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.