Egy brit adatvédelmi szervezet jelentése szerint 34 androidos alkalmazásból 20 automatikusan, a szükséges engedélyek nélkül továbbít adatokat a Facebooknak. Ez pedig komoly probléma.
Hosszas előkészület után, tavaly májusban élesítették a GDPR néven ismertté vált új, EU-s adatvédelmi szabályzatot, a Facebook és a Google pedig az első nap komoly pofont kapott. És úgy tűnik, fog is kapni még.
A Privacy International nevű brit adatvédelmi szervezet derítette ki, hogy több népszerű androidos alkalmazás is a felhasználók megkérdezése nélkül továbbít adatokat a Facebook felé. A jelentés 34 appról tesz említést, ezek közül 20-ról derült ki, hogy adatkezelési szempontból problémásak.
A szervezet azt is nyilvánosságra hozta, hogy a vizsgált alkalmazások közül némelyik a látszatra sem tesz, ugyanis már az indítás után kapcsolatba lép a Facebook szervereivel, hogy adatokat továbbítson a felhasználóról.
A jelentés szerint az azonnal továbbított adatok között az app bezárásának, illetve megnyitásának száma mellett a felhasználó Google-azonosítója is szerepel. A Kayak nevű utazásszervező például azt is továbbítja a Facebooknak, hogy a felhasználó milyen repülőutakra keresett, és hogy az illetőnek van-e gyereke.
A jelentés szerint nem feltétlenül az adattovábbítással van gond, hiszen azt rengeteg alkalmazás csinálja. A probléma abból ered, hogy a vizsgált appok közül valamelyik egyáltalán nem kérdezi meg erről a felhasználót. Ez pedig a GDPR szigorú szabályába ütközik.
A szervezet azt is megállapította, hogy a felelősség elsősorban az appok készítőit terheli, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a problémában a Facebooknak is legalább akkora szerepe van. Főleg, hogy az engedély nélküli adattovábbításban azok is érintettek, akik nem rendelkeznek Facebook-fiókkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.