Tech hvg.hu 2019. január. 02. 11:03

Új ötlet Kínában: nyomkövetővel szerelt egyenruhát adnak a kisiskolásokra, így mindenki bejár

Jelenleg tíz kínai iskolában tesztelik azt a nyomkövető rendszert, ami a diákok minden lépésére figyel az iskolán belül. Az iskolán kívül viszont állítólag nem.

Kínában nagyon nehéz elbújni. A távol-keleti rezsimben országszerte több mint 200 millió (kültéri és beltéri) kamerából álló megfigyelőhálózat dolgozik azon, hogy minden egyes állampolgárt nyomon tudjanak követni, és értékeljék is a viselkedésüket. (Erről itt írtunk bővebben.) A jelek szerint az állam már gyerekkorban elkezdi hozzászoktatni a kínaiakat.

A kínai állami The Global Times beszámolója szerint az iskolásoknak olyan egyenruhát kell viselniük, amelynek vállában egy-egy szenzort helyeztek el a készítők. Ezek segítségével pontosan nyomon lehet őket követni, látva a tartózkodási helyüket. Az így begyűjtött adatokon keresztül pontosan látni lehet, hogy a diák mikor érkezik meg és mikor távozik az iskolából. Emellett az iskola bejáratánál egy arcfelismerő rendszert is telepítettek, hogy meggyőződjenek arról, hogy minden diák a saját ruháját viseli.

The Global Times

A rendszer azonnal riaszt, ha valamelyik diák nem a saját egyenruháját viseli, és akkor is, ha egy diák nem megy be az órájára. Bár a kínai lap maga veti fel, hogy a diákok követése adatvédelmi aggályokat vet fel, Lin Cungvu, a Kujcsou tartományban található zsenhuaji 11. számú iskola igazgatója szerint a diákokat csak az iskola területén belül követik nyomon, az iskolán kívül már nem. Jelenleg egyébként 10 iskolában használják a rendszert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.