Tech hvg.hu 2018. december. 10. 13:03

Egy korszak vége: az utolsó csipogókat is lekapcsolják Japánban

Hiába számítanak veterán eszköznek a személyhívók, Japánban még most is több ezren használják őket. Hamarosan azonban nekik is búcsút kell inteniük a ma már elavult technológiának.

A személyhívók – melyeket gyakran csak csipogókként emlegettek akkor, amikor még emlegették őket – valaha nagyon hasznos eszköznek számítottak. Hetekkel tovább bírták, mint bármilyen mobil, és használatuk sem volt túl bonyolult. Amolyan "egyirányú sms-ként" működtek. Az üzenni szándékozó félnek fel kellett hívnia egy (akkor még jellemzően vezetékes) telefonról a személyhívó szolgáltatás központját, bediktálnia egy rövid üzenetet. A központ ezután továbbította az üzenetet a hívó fél készülékére – ami ekkor csipogott –, ahol a célszemély elolvashatta a szöveget. Válaszolni már nem tudott rá, csak ha keresett egy telefont, amelyről ő is felhívhatta a központot.

A csipogók hanyatlása az első mobilok megjelenésével kezdődött, mára pedig szinte teljesen eltűntek. Japánban azonban egy kemény mag még kitart mellettük: a SoraNews24 számolt be arról, hogy Japánban most is akad 1500 olyan ember, aki napi szinten használja őket. Azonban mivel semmi nem tart örökké, az egyik nagy szolgáltató, a Tokyo Telemessage is úgy döntött, ideje örök nyugalomra helyezni a már elavult technológiájú személyhívókat. Azért nem sietik el: a hálózatot 2019 szeptemberében kapcsolják le.

Nem kis érdekesség, hogy a legnagyobb japán telekommunikációs cégek, köztük az NTT DoCoMo, amely elsők között kínált csipogókat, 2007-ben kísérletet tett arra, hogy egy utolsó fejezetet nyisson a személyhívóknak: minden eszközt leakcióztak, hogy a megmaradt darabokat is értékesíteni tudják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.