A bevándorlók általában egészségesebbek, mint a gazdag befogadó országok, például az Egyesült Államok lakói és gyakran kifejezetten segítik a betegségek elleni harcot azáltal, hogy egészségügyi dolgozóként helyezkednek el az adott országban – derült ki a University College London szakembereinek tanulmányából.
A The Lancet című orvosi folyóiratban publikált tanulmány szerint az olyan érvelések, amelyek szerint a bevándorlók egészségi kockázatot jelentenek és terhet rónak az egészségügyi rendszerre csupán a bevándorlásellenes érzelmek erősítésére használt kitalációk.
A két éven át készített tanulmány szerint általánosságban véve a bevándorlók várható élettartama magasabb, mint a befogadó országok lakóié és
kisebb valószínűséggel halnak bele olyan betegségekbe, mint a rák, vagy a szívbetegség.
Ugyanakkor jóval
hajlamosabbak az olyan betegségekre, mint a hepatitis, a HIV-fertőzöttség és a tuberkulózis,
ám a tanulmány szerzői szerint ezeket leginkább a bevándorló-közösségekben és nem a befogadó lakosság körében terjesztik.
"Elemzésünk azt sugallja, hogy a bevándorlók egészségesebbek, a bevándorlók pozitívan hozzájárulnak a befogadó országok gazdaságához és az olyan gazdag országokban, mint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, a bevándorlók teszik ki az egészségügyi munkaerő jelentős hányadát" – mondta Ibrahim Abubakar, a tanulmány egyik készítője.
A szerzők 96 korábbi tanulmányt vizsgáltak meg és több mint 15 millió migráns esetében készült 5464 elhalálozási arányszám becslést tekintettek át. Azt találták, hogy a halálozási arány kisebb volt a Kelet-Ázsiából és Latin-Amerikából érkezett, ám magasabb az Észak-Afrikából és Kelet-Európából érkezett migránsok körben, mint a hat vizsgált nyugat-európai befogadó ország lakói körében.
[Valaki mondja már meg: mégis miért tapad minden migráns egy okostelefonra?]
"Túl sok országban a migráció kérdése megosztja a társadalmat és elősegíti a populizmus színre lépését. A migránsok azonban általában jobban hozzájárulnak a gazdasághoz, mint amennyi terhet rónak rá" – írta közleményében Richard Horton, a The Lancet szerkesztője.
Fontos kitétel, hogy az eredmények főként a migránsok állapotáról a fejlett országokban készült tanulmányokon alapulnak, mivel az alacsony vagy közepes jövedelmű országokban nincsenek ilyen adatok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.