A CIMON nevű mesterséges intelligencia nemrég került a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére, a német űrhajós Alexander Gerst pedig rögtön ki is próbálta.
Még az év elején derült ki, hogy a Nemzetközi Űrállomás személyzete egy újabb taggal bővül. Egész pontosan a CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) nevű mesterséges intelligenciával, a mi képes repülni, és pont úgy működik (illetve persze egy kicsit jobban), mint a földi digitális asszisztensek. Az IBM által fejlesztett eszköz azóta már felkerült az ISS feldélzetére, pénteken pedig egy videót is közzétett az Európai Űrügynökség, hogy láthassuk, pontosan hogyan működik a szerkezet.
A videó alapján CIMON megérti a parancsokat, és képes azokra a megfelelő módon reagálni. A készüléket arra tervezték, hogy segítse az asztronauták munkáját, így például a különböző szerelési feladatokban ad tanácsot, elmagyarázva lépésről lépésre, hogy pontosan mi a teendő. Ilyen funkciója van az Amazon Echo Show-nak is, ami hasonló módon dolgozik, csak az főzésnél az ételkészítés lépéseit magyarázza el.
Az IBM szerint CIMON-t minden olyan tulajdonsággal felruházták, amit a scifikből ismerünk. A nyelvi készségei olyanok, mint C-3PO-é, úgy beszélget mint Marvin a Galaxis útikalauz stopposoknak című műből, olyan aranyos, mint Wall-E, és olyan technológiai tudással bír, mint HAL a 2001: Űrodüsszeia című filmben. Persze mindezt a gonosz én nélkül.
Az IBM viszont ez utóbbi hasonlat kapcsán még egy easter egget (meglepetést) is elrejtett CIMON-ban: amikor arra kéri őt Alexander Gerst űrhajós, hogy "nyissa ki a zsilipkaput", CIMON úgy válaszol: "Sajnálom, sajnos nem tehetem meg". Ez a párbeszéd zajlott le a 2001: Űrodüsszeia című filmben is az űrhajós Dave, és a mesterséges intelligencia, HAL között.
CIMON egyébként rendben működött, a zenelejátszással viszont akadt némi probléma. Az eszközt úgy tervezték,h ogy felismerje Gerst érzéseit, valamint felismeri őt és beszélgetésbe elegyedik vele. Sokáig viszont nem lesznek együtt, Gerst ugyanis januárban visszatér a Földre, CIMON pedig az ISS fedélzetén marad.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.