Tech hvg.hu 2018. november. 15. 09:03

Olyan fotó jött a Jupiterről, hogy leesik tőle az állunk

Két éve körözget a Jupiter körül a NASA egyik űrszondája, amely most újabb elképesztő felvételt lőtt a gázóriásról. És ez talán az eddigi legjobb.

Az utóbbi hónapok során rengeteg látványos fotó készült a Jupiter felszínéről, a bolygón tomboló óriási viharfelhőkről, de az is hihetetlen, amelyiken a napfelkeltét és napnyugtát sikerült egyszerre megörökítenie a NASA különleges, fotós űrszondájának.

A Junót 2011-ban indított útjára az űrügynökség, majd ötévnyi utazást követően, 2016-ban érkezett meg “munkahelyére”. Azóta is a bolygó körüli pályán kering, s látványosabbnál látványosabb képekkel örvendezteti meg a csillagászokat – és persze minket.

A szonda nemrég a korábbiakhoz képest is sokkal közelebb merészkedett a gázóriáshoz (egész pontosan 7 ezer kilométerre volt a felszínén dúló viharfelhőktől), de megérte kockáztatni: az október 29-én rögzített képanyag az előzőeket is felülmúlni látszik (nagyban itt találja):

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran

Az északi mérsékelt övön lőtt fotó további érdekessége, hogy vöröses és sötétebb, feketés árnyalatokat is fel lehet rajta fedezni. Utóbbi a szakemberek szerint erőteljesebb viharokra utalhat. Mindez azért is érdekes, mert alig néhány hete derült ki, hogy a Jupiter egyik holdján van egy titokzatos hideg hely. Bár a mostani képet is a Juno kamerája rögzítette, a fotó feldolgozását Gerald Eichstädt és Seán Dora tudósok végezték.

A szonda missziója 2021-ig tart, utána várhatóan a bolygóba ütközve örökre elnémul. Erre remélhetőleg nem kerül sor, és ottlétét meghosszabbítják majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának csillagászati témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés