Egy 2018-as Európai Bizottsági jelentés szerint Magyarország rendszeres internethasználat és digitális képességek terén is elmarad az EU átlagától. Azért van fejlődés.
A magyar társadalom nagy része már online, de rendszeres internethasználat és digitális képességek terén még mindig elmarad az EU átlagától – írja az Európai Bizottság 2018-as jelentésére hivatkozva az Inforádió honlapja. A digitális képességek fejlesztése a netezők szerint nemcsak a saját boldogulásukat segíti elő, de a társadalom fejlődésének is a motorja lehet.
Az Európai Bizottság eNET – Telekom - Jelentés az internetgazdaságról kutatása 2018 októberében, három évvel első, 2015-ös felmérése után vizsgálta újra a digitális kompetencia kérdését az Európai unió tagállamaiban.
A 2018-as jelentés szerint Magyarország rendszeres internethasználat és digitális képességek terén elmarad az EU átlagától. Az adatok alapján 2017-ben a magyar lakosság 76 százaléka használta rendszeresen (hetente legalább egyszer) az internetet, miközben az EU28 átlaga 81 százalék.
Digitális kompetencia szempontjából a magyar lakosság 26 százaléka átlagon felüli, 24 százaléka átlagos, 27 százaléka pedig alacsony digitális kompetenciával rendelkezik, de még mindig 23 százalék azok aránya, akik egyáltalán nem rendelkeznek digitális képességekkel.
A kutatás során a netezők hat-hat kulcstevékenység közül választhatták ki, hogy melyeket végezték már valaha eszköztől függetlenül az interneten; asztali számítógépen vagy laptopon; illetve okostelefonon vagy tableten.
Eszközhasználat terén 2015-ben az okostelefon és a tablet teljes körű használata még elmaradt az asztali számítógép és laptop mögött, mostanra azonban megváltozott a helyzet. A mobileszközök használatával kapcsolatos kompetencia nőtt a legnagyobb mértékben, miközben az asztali számítógép és a laptop használatával kapcsolatos tudás valamelyest háttérbe szorult.
2015-ben csak a netezők 33 százaléka tartozott mobileszközök használatát illetően a magas digitális kompetenciával rendelkezők közé, 2018-ra arányuk viszont már eléri a 44 százalékot, tehát egyre bővül azok tábora, akik az okoseszközök által nyújtott összes lehetőséget képesek kiaknázni.
A netezők 85 százaléka szerint az internet kényelmesebbé teszi az emberek életét, így amit csak lehet, ők maguk is online intéznek. A TOP5 rendszeresen végzett online tevékenység körükben
- a böngészés (90 százalék),
- az e-mailezés (88 százalék),
- az információskeresés (85 százalék),
- a közösségi oldalak látogatása (75 százalék) és
- az internetes híroldalak megtekintése (72 százalék).
Tízből nyolc netező szerint a digitális képességek folyamatos fejlesztése elősegíti a könnyebb boldogulást az életben. Emiatt is nőhetett három év alatt azok száma, akik kimondottan ügyelnek rá, hogy folyamatosan fejlesszék digitális kompetenciájukat, hogy ezáltal a digitális kor által nyújtott összes lehetőséget maximálisan ki tudják használni.
A válaszadók 43 százalékának van ugyanakkor olyan családtagja, aki nem szokott internetezni.Ennek fő okát a netezők nem a digitális eszközök hiányában látják, hanem a szemléletben, miszerint „én nem értek az internet használatához”. Éppen ezért a netezők fontosnak tartják a szemléletformálást, melyben szerintük a nethasználat terén már jártas családtagok segíthetnek a legtöbbet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.