Tech hvg.hu 2018. október. 29. 20:03

Az év bukása lesz? Sokat ígért, de keveset adhat a holografikus kijelzős mobil

Megoszlanak a vélemények arról, mennyire sikerült jól a RED Hydrogen One nevű mobilja. A cég a holografikus kijelzőt emlegetve reklámozta a mobilt az elmúlt több mint egy évben, az elő tesztek szerint viszont nem sikerült túl jól a dolog. Annyira egészen biztosan nem, hogy 370 ezer forintot megérjen a dolog.

Több mint egy év várakozás és találgatás után végre kiderült: november 2-ától válik elérhetővé a RED legelső okostelefonja, a Hydrogen One. A cég bejelentése szerint 1295 dollárba (kb. 370 ezer forint) kerül majd, ami 100 dollárral (kb. 28 ezer forint) magasabb ár, mint amit korábban belengetett a RED.

A mobilban mindezért cserébe ráadásul nem is a legújabb processzor dolgozik: mivel eleve korábban jelent volna meg az eszköz, az erőt a Snapdragon 835-ös processzor adja neki, ami a tavalyi csúcskategóriás mobilokban kapott helyet. A csúcsminőségű kamerákat gyártó cég emellett korábban több részletet is elárult a közelgő mobilról, amelynek egyik legjobban várt érdekessége a holografikus kijelző. Ennek hasznosságáról viszont megoszlanak a vélemények.

RED

A The Verge újságírója egy héten át tesztelte a készüléket, ami alapján úgy tűnik, a telefon sokkal inkább egy csúnya mellényúlás, mint egy valóban hasznos és használható készülék. Az 5,7 colos WQHD-felbontású LCD-kijelzőn a beszámoló szerint ugyan fel lehet fedezni azt a célt, amit a RED eredetileg szánt a készüléknek, összességében azonban messze nem hozza azt a szintet, amit a beharangozások után elvárhatnánk tőle.

A kijelző pont olyan, mint bármelyik másik kijelző a piacon, és csupán a RED saját webshopjából letölthető alkalmazások és filmek esetében láthatjuk a holografikus megjelenítést. Illetve az általunk 4V-ben készített fotókon, ami viszont pontosan olyan, mint azok a furcsa, "holografikus" kulcstartók és képeslapok, amiknél egy másik betekintési szögből másfajta eredményt láthatunk.

A 4V vagy 4 View a RED fejlesztése, ami annyiban tér el a 3D-től, hogy kettő helyett négy képből állítja össze a végeredményt, amely megtekintéséhez nincs szükség 3D-s szemüvegre.

Más véleményen van a telefon kapcsán a CNet. Az ő tapasztalatuk szerint a készülék nagyon jó minőségű fotókat és videókat készít, valamint a hangrögzítése is ezen a szinten mozog. Méretileg ugyan nem a megszokott vékonyságú, ezért viszont kapunk is cserébe valamit: némi modularitást. Jövőre érkezik majd bele egy még jobb optika és érzékelő. A 4V-tartalmak is rendben vannak, de az ilyen módban készített felvételeket egyelőre sehol sem lehet megosztani, csak a saját fejlesztésű HoloPix alkalmazásban.

Összességében úgy látják, a készülék sokkal inkább egy 3D-s kamera, amivel telefonálni is lehet, mintsem egy telefon, amivel ilyen felvételeket lehet készíteni. A kamera alkalmazás kapcsán megjegyzik: jó néhányszor lefagyott a teszt során, így ezzel (is) akadhatnak problémák.

Arról nem is beszélve, hogy a 2D-s videók ugyan jól néznek ki, és a 4K-s videórögzítési módnak is örülhetünk, 4K-ban azonban csak 30 képkocka/másodperces rögzítési mód lehetséges, a 60 fps-t már nem viszi a mobil. Pedig az iPhone Xs vagy a Galaxy Note9 képes ilyesmire, így ebben a tekintetben lemarad a konkurencia mögött a RED. Ami azért is szomorú, mert egy kameragyártóról van szó. Ráadásul kevés fénynél jóval zajosabb a kép, mint az említett mobiloknál.

RED

A Gizmodo tesztelői szitnén nem ájultak el a 4V-kijelzőtől. Bár a RED szerintük jól összerakta a mobilt, valójában a holografikus kijelző nem sokkal tud többet, mint a Nintendo 3DS konzol képernyője. Hiába a nagy felbontás, ha a 2D-s megjelenítésből 3D-s megjelenítésre kapcsolunk át, sokat romlik a minőség, és látszódni kezdenek a pixelek.

A fotók készítésénél gyengébb képminőséget tapasztaltak, mint amit egy Google Pixel 3 képes produkálni, így szerintük a mobil 4V-kijelzője önmagában nem elég ahhoz, hogy a vásárlók megvegyék a 370 ezer forintos készüléket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés