A Twitter a napokban tette közzé azt a 360 GB-nyi bérkommentet, ami 2013 és 2018 között született a Twitteren, és amelyek jelentős többsége az orosz állam által támogatott trollokhoz köthető.
Ha valakinek még lettek volna kétségei afelől, hogy az orosz és iráni trollhadsereg milyen óriási erővel próbálja meg eltéríteni az értelmes párbeszéd menetét az interneten, annak most a Twitter szolgáltatott erről bizonyítékot. A legfrissebb jelentése szerint több mint 10 millió olyan bejegyzés született a Twitteren, amit az állami hátterű orosz és iráni trollok tettek.
Az oldal több mint 360 GB-nyi adatot publikált azért, hogy tanulmányozni lehessen, hogyan próbálják meg a trollok propagandával és álinformációkkal befolyásolni a közvéleményt. A bejegyzéseket 2013 és 2018 között tették meg, amelyek többek között érintették az Egyesült Államok elnökválasztását és a brit Brexit-referendumot is. A posztokat összesen 4570 felhasználói fiókból tették közzé.
A BBC elemzése szerint csak a Brexit szó összesen 3789 bejegyzésben szerepelt, amelyek az orosz trollgyárak „anyacégéhez”, az Internetkutató Ügynökséghez (IRA) köthetők. Ezek közül szinte mintegyik a szavazás napján, vagy az azt követő napon jelentek meg. A #reasonstoleaveeu (vagyis a Brexit melletti "érvelésnél" használt hashtag) 1092 olyan bejegyzésnél szerepelt, ami a szavazás napján született.
Mindez jóval több annál, amennyiről eddig szóltak a hírek. A Twitter még februárban beszélt arról a brit parlament egy alsóházi bizottságának meghallgatásán, hogy összesen 942, a Brexithez kapcsolódó bejegyzést találtak, ami az IRA-hoz köthető felhasználóktól származott. Az esetből azonban jól látszik, az orosz állami trollok bejegyzéseinek csupán egy kis része szólt a Brexitről.
Az Atlanti Tanács is megvizsgálta az adatokat, és arra jutottak, az orosz trollok egyik fő célja az volt, hogy megakadályozzák Hillary Clinton elnökké választását, de igyekeztek megosztani az online közösségeket, támogatták az orosz érdekeket és aláásták az amerikai intézményekbe vetett bizalmat.
Ehhez képest az iráni trollok jóval "szerényebbek" voltak, a bejegyzéseiekkel ugyanis arra törekedtek, hogy a saját kormányuk álláspontját terjesszék a számukra kedves weboldalakra mutató linkekkel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.