Tech hvg.hu/MTI 2018. október. 08. 11:33

Lassan már úgy tárolhatjuk a radioaktív hulladékot, mint a háztartási szemetet

Egy új kormányrendelet szerint már három kategóriába sorolhatjuk a radioaktív hulladékokat, a szennyezett munkaruha például csak nagyon kis aktivitásúnak minősül, így könnyebben és olcsóbban tárolható.

Az eddigi kettő helyett most már három kategóriába sorolják Magyarországon a radioaktív hulladékokat: egy március 1-jén életbe lépett kormányrendelet szerint már külön lehet tárolni azokat a hulladékokat, amelyeknek radioaktivitása nagyon kicsi, így ezeket sokkal gazdaságosabban, elkülönítve lehet tárolni.

Korábban a radioaktív hulladékokat két csoportba sorolták: a nagy aktivitású hulladékok – így például a paksi atomerőmű kiégett fűtőkazettái – hőtermelését a tárolásnál figyelembe kell venni, így ezekben az esetekben sokkal körültekintőbben kell eljárni. A kis és közepes kategóriába tartozó hulladékoknál viszont ezt a tényezőt már nem kell figyelembe venni.

Az új szabályozás szerint nagyon kis aktivitásúnak minősülnek azok a hulladékok, amelyekben csak a 30 évnél rövidebb felezési idejű radioaktív izotópok koncentrációja haladja meg a felszabadítható radioaktív hulladékokra vonatkozó korlátokat. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerint a nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékokat a jövőben gazdaságosabban lehet tárolni addig, amíg sugárvédelmi szempontból veszélytelenekké válnak.

A legtöbb nagyon kis aktivitású radioaktív hulladék tényleg nagyon kis aktivitású: ide tartoznak a szennyezett munkaruhák, cipővédő fóliák vagy szerszámok. A nemzetközi tapasztalatok alapján a legtöbb ilyen hulladék a nukleáris létesítmények leszerelésekor keletkezik; olyan beton- és fémelemek tartoznak ide, amelyek a radioaktív közeggel érintkeznek, dekontaminálásuk és leszerelésük után radioaktivitásuk kis mértékben meghaladja a felszabadítható radioaktív hulladékokra vonatkozó követelményeket.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.