Tech hvg.hu/MTI 2018. szeptember. 02. 08:53

Egyiptom: két év börtön is járhat egy álhír posztolásáért

Totális állami kontrol következik Egyiptomban a digitális és közösségi médiában, az is börtönbe kerülhet, aki tiltott oldalakat olvasgat.

Aláírta az egyiptomi elnök Abdel-Fattáh esz-Szíszi az új, közösségi médiát szabályozó törvényt. Ezután aki álhíreket posztol a Facebookon, vagy törvényszegésre buzdít, a hatóságok megfigyelhetik vagy büntetőfeljelentés alá vonhatják. Sőt, az is akár egy év börtönt vagy súlyos pénzbüntetést kaphat, aki szándékosan vagy véletlenül tiltott weboldalakat látogat meg. De további médiaszigorítást is tartalmaz a törvény, amelynek betartását az egyiptomi legfelsőbb médiaszabályozó tanács - Szíszi által kijelölt - vezetője fogja felügyelni. A jogszabály értelmében tilos lesz weboldalt a legfelsőbb médiatanács engedélye nélkül létrehozni, a médiaszabályozó testületnek pedig jogában áll felfüggeszteni vagy elérhetetlenné tenni a "nemzetbiztonságra" vagy a "nemzeti gazdaságra" fenyegetést jelentő tartalommal bíró weboldalakat, vagy büntetést kiróni azok szerkesztőire. A törvény ezenkívül kiköti, hogy az újságírók csak olyan területeken készíthetnek felvételt, ahol "nem tilos". Akik törvényellenesen hoznak létre weboldalt, felhasználói fiókot, két év börtönt is kaphatnak. A jogvédők szerint a hatóságok már most is 500 oldalt blokkolnak.

Orbán Viktor 2017-ben Szíszi látogatásakor a következőket mondta: úgy tekintünk Egyiptomra, mint amely a stabilitás iránti elkötelezettségével Magyarországot is és Európát is védi, ezért a szellemi természetű barátságon túl nekünk érdekünk is az önök sikere.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.