Tech hvg.hu 2018. augusztus. 27. 13:03

Töltse le a Windows 95-öt: csináltak belőle egy programot, amit gépe felforgatása nélkül nyomogathat

A számítástechnika történetének egyik fontos mérföldköve volt a Windows 95 megjelenése. Az operációs rendszert most bárki letöltheti a gépére egy alkalmazásként.

A klasszikus operációs rendszer, a Windows 95 igazi ikonnak számított a Microsoft portfóliójában, mégis nagyon kevesen látták működés közben. Részben ezért is kezdtek kísérletezni fejlesztők, hogy a mai modern kütyükön is életre keltsék az eredeti nevén Chicagóként debütált szisztémát, amely fontos szerepet játszott a hardver- és szoftvertelepítés leegyeszerűsítésében.

A rendszerverziót korábban már sikeresen feltelepítették és működésre is bírták az Apple okosóráján, most pedig Felix Rieseberg készített belőle bárki által telepíthető, a mai PC-kkel is kompatibilis verziót. A Github oldaláról leszedhető telepítő mindössze 129 megabájtot foglal, de ami a legjobb, hogy Macintosh, sőt Linux gépeken is működik, a fontosabb funkciók közül pedig a Wordpad, valamint a Paint is megtalálható benne – és természetesen ugyanúgy használhatók, mint 23 évvel ezelőtt.

És hogy mi értelme? Tulajdonképpen semmi, de nosztalgiázás miatt kimondottan jó móka vele eltölteni egy kis időt, miközben az ember elmélázhat azon, hogy a korábban egy teljes számítógép működéséért felelős rendszer a számítástechnika ugrásszerű fejlődése miatt most mindössze annyi erőforrást és tárterületet igényel, mint egy átlagos pc-s program.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.