Konnektort sejtető matricákkal tévesztik meg valakik a repülőtéren telefon- vagy laptoptöltési lehetőséget kereső utasokat. A hozzávalót pár száz forintért árulják a neten.
Az elmúlt két hétben több repülőtérről is felkerültek olyan bejegyzések a közösségi csatornákra, melyekben csalódottságuknak adnak hangot az utazók. A reptéren sokszor már-már "életmentő", falba épített konnektorba ugyanis hiába próbálják bedugni számítógépük vagy telefonjuk töltőkábelét – egyre többször fordul elő, hogy az csak egy szándékos átverés céljával a falra ragasztott matrica.
Whoever put up this fake sticker of an open outlet at the airport, you are now my enemy for life. pic.twitter.com/TYEJKmY6Zg
— Brandon #BeForTheGame (@Atrioc) August 6, 2018
A Twitteren még tavaly bejelentkezett a Just Basic Dave néven működő felhasználó, aki azt állítja, egy éve ő indította el az átverést. Még tavaly nyáron tett közzé egy rövid videót egy csalódott konnektorkereső utasról.
Got one! pic.twitter.com/bfxE4TFTWr
— Just Basic Dave (@JustBasicDave) June 14, 2017
Az AIRportal két hete azt írta, hogy a tavaly nyári kezdetek után az elmúlt hetekben felerősödött a hullám, és világszerte több repülőtéren megjelentek már az álaljzatok. A jelenségről szóló, azóta született médiabeszámolók csak ráerősítenek erre: az álkonnektorok tényleg hódítanak.
A matricák repülőtéri alkalmazása csak mostanság vált divatossá, ám az alapanyagként szolgáló öntapadók már régóta megtalálhatók az online piactereken. Például az eBayen, ahol a "fake plug sticker" kifejezésre keresve tucatnyi találat jön elő, az Amazonról szintén lehet rendelni ilyet. Egy-egy matrica ára 4-500 forint körül van, ehhez jön még némi szállítási költség, a teljes költség matricánként 7-800 forint körüli összeget tehet ki. Azt nem tudni, hogy kinek ér meg egy ilyen trollkodás ennyi pénzt, de az biztos, hogy vannak nagyüzemi trollok is: a kamukonnektoros matricát 12 darabos kiszerelésben is árulják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.