A Google világszerte minden mobilos felhasználó számára elérhetővé tette a bizalmas módot, de a dolognak vannak hátulütői is.
Idén tavasszal történetének egyik legnagyobb ráncfelvarrását hajtotta végre a Gmail, amit először csak az üzleti felhasználók kaptak meg, a nyár elejére azonban mindenkinél megváltozott a levelező kinézete. Emellett érkezett is jónéhány új funkció, amit most a Google egy újabbal told meg azok számára, akik mobilon használják a szolgáltatást.
A Confidential Mode, azaz a bizalmas mód lényege, hogy a küldő korlátozhatja, vagy jelszóhoz kötheti az e-mail megjelenítését. A fogadó fél pedig nem fogja tudni másolni, beilleszteni, letölteni, nyomtatni és továbbküldeni sem, a csatlományokat pedig letiltja a rendszer. A levélhez ráadásul lejárati dátumot vagy épp jelszót is adhatunk meg, a hozzáférést pedig akár SMS-en keresztül is letilthatjuk.
Confidential mode is now available on mobile devices and can help you protect sensitive information from unauthorized access. Learn more about this feature → https://t.co/lmQNElH6C1 pic.twitter.com/Nxtx2yU0pG
— Gmail (@gmail) 2018. augusztus 16.
Persze mindez senkit sem fog megakadályozni abban, hogy esetleg képernyőképet készítsen a levélről, ami legalább olyan veszélyes, mintha a bizalmas mód nélkül leveleznénk. A digitális szabadságjogokért küzdő Electronic Frontier Foundation szerint például hamis biztonságérzetet ad a küldőknek a Google megoldása.
Egyrészről azért, mert a bizalmas mód nem titkosítja a levelek tartalmát, így abba "utazás során" bárki beleolvashat, másrészről pedig az érvényességi idő lejárta után nem tűnik el a levél a fiókból, vagyis bármikor visszakereshetők. Ráadásul az SMS-es megoldáshoz meg kell adni a telefonszámot a Google-nek, ami újabb személyes adat kiadását jelenti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.