Nemrég a Mac-eladások még mindig nőttek, még akkor is, amikor a PC-értékesítés volumene már évek óta zuhant. A technológia azonban fejlődik, a gyártók innovációra való hajlama is változik, így most fordult a kocka.
Miközben a PC-eladások világszerte nőttek, addig a Mac-ek (értékesítés szempontjából) az elmúlt hét év legrosszabb negyedévét könyvelhették el. Egymástól függetlenül jutott ugyanerre a következtetésre a Gartner és az IDC, még ha különböző vizsgálati módszereket is használtak. A PC-eladásoknál 1,4, illetve 2,7 százalékos növekedést mutattak ki, a Mac-ek értékesítése viszont 13 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest, és egészen elenyésző 2010 harmadik negyedévéhez képest.
De mi történhetett? Az okok között talán első helyen szerepelhet az a nagymértékű innováció, amit a PC-ipar mutatott az elmúlt években, élén a Microsofttal és a Surface-vonallal. Mindeközben az Apple – elsősorban az iPhone-okra koncentrálva – hagyta, hogy a Mac-vonal stagnáljon (jó pár Mac nem kapott frissítést már legalább egy éve, a legszélsőségesebb példa erre a Mac mini, amelyet több mint négy éve nem frissítettek. Nem tett jót a Mac-értékesítéseknek a közelmúlt néhány negatív, a Macek megbízhatóságát pellengérre állító kritika sem. Persze van egy igazi technológiai fenevad, a 2018-as MacBook Pro, viszont kérdés, hogy hányan engedhetik meg maguknak egy ilyen drága gép megvásárlását.
Az is sokat nyom a latban, hogy bár kétségtelenül sok szakember használ Macet, a PC-piac vásárlóinak döntő hányada az üzleti és a vállalati szektorból kerül ki, és az ebben a szegmensben tapasztalható növekedés ellensúlyozza a magánszektor kisebb csökkenését. A Gartner egyik elemzője azért óvatosságra int a pezsgőbontással kapcsolatban, szerinte ugyanis nagyjából két év múlva megtörhet a PC-eladások lendülete az üzleti szektorban, és akkor majd ez a piac is megtapasztalhatja azt, amit most a Mac-piac átél, feltéve persze, hogy nem érkeznek addig áttörő innovációk.
Ami pedig az Apple-t illeti, egy pillanatra sem kell sajnálni, hiszen köszöni szépen, soha nem volt ilyen jól. Épp a múlt héten történt ugyanis, hogy elsőként lépte át az 1 billió dolláros piaci értéket a világ eddigi összes nyilvánosan jegyzett társasága közül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.