Tech hvg.hu 2018. augusztus. 03. 07:02

Ebből még baj lehet: visszatérhet Kínába a Google, komoly cenzúra lehet az ára

Nyolc évvel ezelőtt döntött úgy a Google, hogy elhagyja a kínai piacot, mert csak úgy maradhatott volna, ha kormányzati kérésnek megfelelve cenzúrázza a keresési találatokat. A vállalat most feladni látszik korábbi elveit.

Az egész internet léte két nagyon fontos alapvetésen nyugszik: a világhálónak szabadnak és semlegesnek kell lennie. Ha ez nincs meg, az egész lényege veszik el. Így gondolta ezt a Google is, amikor nyolc évvel ezelőtt úgy döntött, kivonul a cenzúrázot kínai piacról. A keresőóriás azonban a jelek szerint meggondolhatta magát.

A The Intercept információi szerint a Google vezetősége azt tervezi, hogy a keresőmotor hamarosan visszatér a kínai piacra. A cég jelenleg egy Dragonfly nevű titkos projekten dolgozik, amely blokkolná az olyan keresőkifejezéseket, mint az "emberi jogok" vagy a "vallás".

AFP / Elijah Nouvelage

A kínai állami lap, a Securities Daily cáfolta az oldal értesülését, a Google azonban egy igen szűkszavú és furcsa közleményt adott ki, amely szerint több szolgáltatással is jelen vannak a kínai piacon – ilyen például a Google Fordító is –, amelyekkel a kínai fejlesztőket segítik.

A jövőre vonatkozó terveinkről azonban nem nyilatkozunk

– szólt a közlemény. Nehéz a dologba nem belelátni dolgokat.

A The Intercept belsős információra hivatkozva megjegyezte: a projektet még 2017 tavaszán kezdték el, 2017 decemberében pedig felgyorsult a fejlesztés folyamat, miután a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai találkozott a kínai kormány egyik tagjával. A Dragonfly mellett egy androidos alkalmazást is fejlesztenek (Maotai és Longfei kódnéven), amit kilenc hónapon belül el is indíthatnak, ha a kínai kormány rábólint a végeredményre. A fejlesztések valódiságát támasztja alá az is, hogy a Reuters és a France-Presse hírügynökségeknek különböző források megerősítették a projekt tényét.

A beszámoló szerint a keresőmotor a kényes keresőkifejezéseket tiltólistára teszi, emellett azonosítja és megszűri azokat a weboldalakat, amelyek elérését jelenleg a Nagy Tűzfal blokkolja. A belsős dokumentumok szerint a keresőmotor tájékoztatja is a felhasználókat, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően bizonyos találatokat eltávolítottak. Ilyen lehet például a BBC News vagy épp a Wikipédia is.

A Tienanmen téri eseményekre sem lehet rákeresni Kínában.
AFP / Catherine Henriette

Jelenleg olyan oldalakat blokkol a kínai kormányzat, mint a Facebook, az Instagram és a Twitter, de tiltja a Tienanmen téri 1989-es vérengzésre, az ellenzékre, az antikommunista mozgalmakra, a szólásszabadságra és a szexre történő kereséseket is.

Bár a Google maga nem kívánta kommentálni az értesülést, az egyik alkalmazott azt mondta a Reuter hírügynökségnek, hogy áthelyeztette magát a részlegéről, hogy ne kelljen ezen a feladaton dolgoznia. Emellett a Dragonfly létezését erősíti meg az a tény is, hogy Sundar Pichai 2016-ban arról beszélt, a Google mindenkié, ők pedig szolgálni akarják a kínai felhasználókat.

Hszi Csin-ping kínai elnök politikai ellenfeleit sem lehet majd megtalálni a keresővel.
MTI/AP/Ng Han-kuan

A jogvédő szervezetek nem meglepő módon ellenzik a Google lehetséges lépését. Az Amnesty International Kína-kutatója, Patrick Poon szerint a Google-nek nem volna szabad ilyen projekten dolgoznia, és sötét nap lesz a szabad internet számára, ha a Google a nagy piacért cserébe megfelel a cenzúra elvárásainak.

Ha a Google a profitot fontosabbnak tekinti az emberi jogoknál, azzal nemcsak a kínai kormányt erősíti, de súlyos precedenst is teremt

– nyilatkozta a jogvédő.

A Google a visszatéréssel a világ egyik legnagyobb piacát hódíthatná meg újra. Annak ellenére, hogy jelenleg mind a Google-t, mind pedig a YouTube-ot blokkolja a kínai kormány, a cégnek mintegy 700 alkalmazottja dolgozik három különböző irodában az országban különböző alternatív projekteken.

A Google Fordítót tavaly fogadta el a kínai kormány, a cég pedig nemrég fektetett egy komolyabb összeget a Csusou nevű játék livestream platformba, a WeChat nevű alkalmazás számára pedig egy játékot is fejlesztettek.

Sundar Pichai, a Google feje.
prospectmagazine.co.uk

Az mindenesetre biztos, hogy ha a Google belép a kínai piacra és lefekszik a cenzoroknak, többé nem lehet a "Don't be evil!", vagyis a "Ne légy gonosz!" felszólítás a mottója. Emellett azzal is számolnia kell a cégnek, hogy sok alkalmazottat elveszíthet egy ilyen döntés után.

A legnagyobb kérdés éppen ezért az, hogy az alkalmazottaknak sikerül-e megakadályozniuk a Google kínai nyitását úgy, mint ahogy a pusztító drónok fejlesztését is sikerült leállítaniuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.