Szerdán újabb négy Galileo-műholdat bocsátottak fel sikeresen az európai Ariane-5 hordozórakétán a Francia Guyanában található európai űrrepülőtérről. A mostanra 26 műholdat tartalmazó konstellációval az EU globális navigációs műholdrendszere még pontosabb jelet fog biztosítani egy sor fontos szolgáltatás számára.
Másfél éve, 2016 decemberében indult el az orosz GLONASS és a legtöbbek által használt, amerikai GPS mellett a harmadik, Galileo névre hallgató navigációs rendszer. A teljes mértékben az Európai Unió által üzemeltetett műholdas navigációs megoldás egyik előnye, hogy konkurenseinél fokozatosan jóval pontosabb helymeghatározást ígér. Az Európai Bizottság közleménye szerint a héten történt felbocsátás éppen ehhez viszi közelebb a konstellációt: a 2020-ban elérendő teljes, 20cm-es rekordpontossággal a Galileo lesz világ legpontosabb műholdas navigációs rendszere.
A Galileo jelenleg háromféle műholdas navigációs szolgáltatást nyújt. A legtöbbeket a nyilvános verzió érint, ami egy ingyenes helymeghatározási, navigációs és időmeghatározási szolgáltatás. Az európai üzemeltetők szerint az időmeghatározási szolgáltatás más helymeghatározási szolgáltatásokhoz képest egyre robusztusabb, pontosabb és gyorsabb (nanoszekundumos nagyságrendben). Ez teszi lehetővé az e-segélyhívó rendszer működését, amely az Unióban idén március 31. óta minden új személygépkocsiban kötelező, és amely közli a mentőszolgálatokkal a jármű helyzetét.
A Galileo keresési és mentési (SAR) szolgáltatás meghatározza egy bekapcsolt helyzetjeladóból érkező vészjelek kiindulási helyét. A Galileo kezdeti szolgáltatásainak 2016 decemberi elindulása óta egy nyílt tengeren vagy a hegyek között elveszett személy észlelésének ideje akár 4 óráról mintegy 10 percre csökkent a vészhelyzeti jeladó működésbe lépésétől számítva. A helymeghatározás pontossága a Galileo nélküli 10km-ről kevesebb mint 2 km-re csökkent a Galileóval. Ezenfelül a jövő évtől kezdve a szolgáltatás vissza is jelez a veszélyben lévő személynek, tájékoztatva őt arról, hogy a vészjelzést vették és bemérték.
A Galileo kormányzati ellenőrzésű szolgáltatás (PRS) biztonsági szempontból érzékeny alkalmazásokat, például katonai műveletek céljára a hatóságok részére kialakított titkosított szolgáltatásokat fog össze. A PRS célja a szolgáltatások folytonosságának biztosítása még a legkedvezőtlenebb környezetben is. A nemzeti vészhelyzetek vagy válsághelyzetek – például terrortámadások – esetén különösen stabil és teljes mértékben titkosított szolgáltatást kínál a kormányzati felhasználók számára.
A Galileo-funkcióval rendelkező eszköz birtokában bárki képes használni a helymeghatározási, navigációs és időmeghatározási jeleket. Amint a konstelláció 2020-ben eléri a 30 műholdat, Galileo teljes mértékben működőképessé és függetlenné válik, vagyis kizárólag Galileo műholdak használatával bárhol és bármikor lehetséges lesz az autonóm helymeghatározás.
Ha tudni szeretne a Galileo-rendszerrel kapcsolatos újabb fejleményekről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.