Az ESO VLT távcsőegyüttesével végzett új megfigyelések teljes pompájában mutatják az RCW 38 katalógusjelű csillaghalmazt. "Egy igazi égi műalkotás."
Az infravörös hullámhossztartományban érzékeny HAWK-I képes az RCW 38-hoz hasonló, por által részben takart csillaghalmazok vizsgálatára, semmi máshoz nem fogható látványt nyújtva a benne formálódó csillagokról. A halmaz több száz fiatal, forró, nagy tömegű csillagot tartalmaz, a távolsága pedig kb. 5500 fényév a Vela (Vitorla) csillagkép irányában. Erről közölt egy felvételt az Európai Déli Obszervatórium (ESO).
Az RCW 38 központi része fényes, kékes területként azonosítható, amelyet számos nagyon fiatal csillag, illetve még a kialakulás állapotában lévő protocsillag népesít be. Az éppen csak megszületett csillagok intenzív sugárzása készteti ragyogó fénylésre a környező gázt. Ezzel éles kontrasztot alkotnak a kozmikus por területen átkígyózó áramai, amelyek a vörös és a narancssárga szelíden sötét árnyalataiban parázslanak. Éppen a kontraszt az, ami létrehozza a látványos képet – az ESO szakembereinek megfogalmazása szerint "egy igazi égi műalkotást".
Az ESO közlése szerint a kép a HAWK-I és a GRAAL tudományos célokra való alkalmasságának tesztelését szolgáló észleléssorozat részeként készült. Ezek a tesztek szerves részét alkotják az új VLT-műszerek üzembe helyezési folyamatának: olyan jellemző tudományos megfigyelésekről van szó, amelyek ellenőrzik és egyben be is mutatják az új műszer képességeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.